Perníková chaloupka
Potřebné ingredience
na těsto - 1 DÁVKA:***
2 dkg másla, 13 dkg cukru moučka, 1 vejce, 20 dkg hl.mouky, 3 kdg mletých oříšků (dávám vlašské), 1 pol.lžíce medu, 1/4 lžičky skořice a ml.hřebíčku (nebo 1/2 lžičky perníkového koření) ****
na polevu: 1-2 bílky (začínám jedním, je toho hodně, většinou to stačí), moučkový cukr, trošičku citr.šťávy ****
na ozdobu: lentilky, gumové bonbóny, cukrové ozdobičky koupené v cukrárně, čokoládová rýže atd. atd dle fantazie, BAREVNÁ PRŮSVITNÁ FÓLIE NA OKNA
Postup přípravy
Tak tedy V den D hňoucat těsto - je dost tuhé a může se zdát, že se to nespojí, ale spojí:-) !!!
***POZOR **** NA CHALOUPKU CO JE NA OBRÁZKU JSOU POTŘEBA 2 DÁVKY!!!
Další den peču díly a poslední den lepím dohromady.
JESTLI SE VÁM TAHLE ZDÁ PŘÍLIŠ ARCHITEKTONICKY NÁROČNÁ :-D, MÁM I PLÁN "B"
HODNĚ ÚSPĚCHŮ !!!
Tak na obrázky...
Plánek stavebních dílů - doporučuji vytisknout a přizvat drahou polovičku, já jsem podle toho nepochopila nic. Dnes už vím, že ten malý špičatý díl patří k menšímu čtverečku atd..., takže jsem si vyrobila šablony (míry jsou právě na tomhle nákresu).
Den D+1 - pečeme jednotlivé díly. Tento každý díl upečeme 2x - zrcadlově. Před vložením do trouby potřeme vajíčkem. Kdyby se strany nějak "zvlnily", je nejlepší je hned zatepla zakrojit nožem, protože tenhle perník brzy ztvrdne a tvrdý už zůstane (alespoň mně se zdá)
upečeme 1x
každý jednou
levý díl 1x, pravý 2x (jednou bez otvorů) Dveře, které vykrojíme si upečeme taky, pak je přilepíme na otvory. Můžeme jedny nechat jako otevřené. Stejně i okna použijeme na komín (dva čtverečky + dva čtverečky ještě vykrojíme do cípů - nebo jak to napsat, však to vidíte. Můžete udělat i cca 4 hvězdičky (menší, větší, největší) na stromeček. Tento stromeček nakonec dělám jako jediný, který mi po všech pokusech vždycky zůstane stát. Aby nebyl připosražený, slepujeme vždycky hvězdičku, maličké srdíčko, dalčí hvězčičku, srdíčko...
vykrojíme si spoustu maličkých srdíček nebo něčeho podobného a upečeme, jsou pak potřeba na maskování nerovností.
Den D+2 -Jednotlivé díly si ozdobíme. Udělám polevu nejprve řidší, polévám s ní střechu celou, nesmí být zas moc řídká, nejlepší je zkusit na kousek a pokud po chvíli neprosvítá perník, je to ono. Po střeše zahustím polevu přidáním dalšího cukru, dám do pytlíku s ustřiženou špičkou a nazdobím ostatní díly. Až zatuhnou, tak nalepím fólii na okýnka a dám se do stavebních prací:-)
Na podložku mi manžel už kdysi umístil žárovičku a drátek, co vede k ploché baterce. Podložku si schovávám, jen ji vždycky znova obalím. Dáme se do lepení. Uděláme hustou maltu - polevu zase ještě trochu přizahustíme. Pokud vám, stejně jako mně, všichni pomocníci zbaběle prchnou spát, doporučuju připravit si nějaké konzervy (nedám dopustit na Májku:-)), protože si nimi hezky podepřete slepené díly tak, aby vám neujížděly dokud malta nezatuhne. Na lepení střechy je pak nejlepší někoho k ruce a hodně trpělivosti. Kdyby vám vznikly nerovnosti, mezery apod., v klidu - na to jsou ta srdíčka, pak se to zamaskuje. TIP - na zadní vnitřní stěnu proti okýnku nalepím obrázek čerta nebo babice a když se chaloupka rozsvítí, děti vidí uvnitř ježibabu:-)
A je to !!! Zkoušela jsem i postavičky na střechu a před chalupu, ale nic co by se podobalo zvědavému hošíkovi nebo rozzlobené ježibabě jsem nedokázala vyrobit, takže jsem to vzdala.
A teď ten plán "B" - obyč. obdélníková, ten kousek se špičkama je bok komína:-)
Chutnalo vám? Podělte se s přáteli o recept
Recepty mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé