Jeřáb černý - aronie * * * * * postupně prřidávané recepty
Potřebné ingredience
Velmi chutné černofialové malvičky plodí až dvoumetrový keř zvaný arónie, kterým se lidově říká černé jeřabiny. Dozrávají na přelomu srpna a září a svou temnou barvou jen rozšiřují ozdobné schopnosti keře, jenž bývá využíván pro živé ploty. Jeho květenství jsou bílá, listy se na podzim zbarvují do oranžovorudého odstínu.
Snižuje tlak a krotí emoce
Za okrasným využitím arónie v ničem nezaostává ani její uplatnění v kuchyni, ba i v léčitelství. Plody a šťávy z nich mají blahodárný vliv na krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu, doporučují se při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku. Aróniím je přičítán podpůrný vliv na imunitní systém a dokonce kladné účinky na emocionální vyrovnanost lidské psychiky.
Výhodou při sklizni a zpracování plodů je jejich poměrně velká trvanlivost. Komu arónie zachutnaly, nedá na ně dopustit.
Postup přípravy
Péct a až pustí štávu pokapat rumem dát do skleniček a otočit dnem vzhůru.
Nebo lze zavařovat jako rybíz. My to používáme jako marmeládu, nebo je to výborné ke svíčkové -místo brusinek, v létě to mixuju s tatarkou ke grilovanému masu .klobáskám....Také jsem to míchala s pomazánkovým máslem a plnila veku,nebo přidávali jsme to do domácího actimelu.
Při zavařování hrušek tak 6 kuliček navrch a krasně se obarvily na fialovo, nebo jsme před sterilováním nakrájeli hrušky na plátky a vykrajovačkami vytlačovali kytky a srdíčka -k tomu pár kuliček jeřábu a ozdoby nejen do pohárů byli jedna dvě a to i v zimě.
Fotka keře nebo je i strom na ID 91298
Chutnalo vám? Podělte se s přáteli o recept
Recepty mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé