Chleba ala KVASKOVY ve trech jednoduchych krocich - naprosto LUXUSNI...!!!:) - jiny uz nedelam
Potřebné ingredience
700g mouky (vetsinou micham 150g zitne chlebove, 150g hladke psenicne a 400g psenicne chlebove - ale fantazii se meze nekladou a kdyz neni nic jineho pri ruce, tak jde pouzit i klasicka hladka mouka, jenom bude chlebik svetlejsi)...../ 350-400ml vody...../ 1/4lzicky sus. drozdi...../ 3lzicky soli...../ kmin, popr. seminka (mam namichano sezam+lnene+slunecnice)
Postup přípravy
Experimentovala jsem dlouho predlouho s ruznymi formami kvasku, suseneho kvasku, atd, ale porad to nebylo ono, popr. to na mou linou povahu bylo moc slozite...:)
Takze po vsech experimentech jsem se propracovala k nasledujici technologii o 3 jednoduchych krocich:
1. KROK - zamichej a zapomen:)
- vsechny suroviny dam vecer do domaci pekarny na program "testo", necham projet program a na dalsich cca 12 -15hodin si testa vubec nevsimam...:)
- rano je testo krasne nakynute ke kraji nadoby (mam Eta Harmony) - suroviny vlastne zacaly pracovat a zacal vznikat a nabihat kvasek - navic kynuti je podporene tou trosinkou drozdi (kdo nechce, tak drozdi ani nemusi davat, testo by nakynulo i tak, ale bude to trvat dyl)
2. KROK - prendej a zapomen:)
- testo vyklopim na pomouceny val, poradne prohnetu, popr. prisypu trochu mouky, aby se testo nelepilo a vytvaruju kouli, kterou dam do pomoucene osatky. Osatku prikryju uterkou a necham znovu nakynout. Tato cast mi vetsinou vyjde na dobu pred obedem, kdy se motam v kuchyni, takze testo krasne kyne v teploucku vedle zapnuteho sporaku:)
3. KROK - pec a NEzapomen:)
- az je testo nakynute po kraj osatky, prendam ho opatrne na plech tak, ze plech si polozim dnem vzhuru na osatku a cele to preklopim. Mezitim si zapnu troubu. Pokud je trouba uz predehrata, chleba tam jde rovnou, pokud neni, tak jeste ceka na plechu na lince pod uterkou. Pecu cca 20-30min na 220st a pak dalsi cca 20min na 180st. Chleba se musi pec min. 40-50min - i kdyz mate pocit, ze kurka uz je hotova, tak ho tam jeste nechte - muzete ho prikryt alobalem, aby se neprichytil.
To, ze je chleba hotovy, poznam tak, ze potukam na spodni stranu a musi to byt "zvonivy" duty zvuk - pokud je moc mekky, tak je potreba jeste chvilku dopect.
Upeceny chleba nechame chladnout na mrizce, aby nam nezavlh.
DOBROU CHUT...!:)
TIP 1: pro vetsi vlacnost se muze ke vsem ingrediencim pridat jedna-dve nastrouhane/namackane varene brambory - chleba tim ziska bezvadnou chut...
TIP 2: pokud nemate domaci pekarnu, nezoufejte - vsechny ingredience podle receptu + cca 30-50ml vody navic zamichejte hala-bala v mise, prikryjte folii, kterou na par mistech propichnete a nechte stat tech 12-17hod na teplem miste (muze byt klidne i dyl - podle toho, jak budete mit cas). Testo bude trosku ridsi, ale bude se Vam lip michat - nemusite ho nejak extra dukladne propracovat, protoze ta mouka+voda zacnou kvasit do kvasku a "sezerou" se vzajemne. Az si pak testo vyskrabnete na val, tak vpracujete o trochu vic mouky, aby vysledna koule nebyla lepiva.
TIP 3: pokud byste si vsechno spatne nacasovali a kynuti vam vyslo na dobu, kdy se vam to nehodi, tak se nic nedeje, testo znovu propracujte a nechte kynout klidne potreti - chleba bude o to lepsi...!:)
TIP4: chleba podle vyse psaneho receptu je hutny - pokud chcete, aby byl mekci, nadychanejsi, tak dejte vic hladke mouky na ukor chlebove mouky, popr. snizte i davku zitne mouky a na 700g mouky dejte 380-450ml vody - potom bude chlebik nadychanejsi/mekci...:)
Testo v pekarne po cca 13hod kynuti - vidite, ze neni ani po okraj.
Po cca 15hod kynuti jsem testo zpracovala na kouli a sup s tim do pomoucene osatky a pod uterku.
Chleba preklopeny z osatky po cca 2hodinach kynuti - nachystany k peceni.
Upeceny chleba - dobrou chut!:)
Poridila jsem si novou osatku z pedigu - krasa...!!!:)
Ze stejneho testa se daji delat i jine veci - treba chlebanky/dalamanky...
...a nebo bagetky - mnam...!:)
...a nebo rohliky:) - tentokrat testo hodne celozrnne (nejlepe dokyne v troube)
Chutnalo vám? Podělte se s přáteli o recept
Recepty mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé