Blecha - co možná víte a co nevíte
Postup
Samičky blech začnou klást vajíčka, jakmile se napijí krve; do té doby toho nejsou schopné. Vajíčka jsou velmi drobná, jejich velikost většinou nepřesahuje 0,5 mm, a mají bílou barvu. Ze srsti zvířete většinou vypadávají a skončí někde v okolí. V závislosti na podmínkách se líhnou již den po nakladení, případně vylíhnutí trvá až 10 dnů. Po uplynutí této doby se však nelíhne ještě blecha, nýbrž pouze larva.
Larva má také bílou barvu a je velmi malá : většinou je dlouhá jen několik milimetrů. Protože larvy blech jsou tenoučké a světloplaché, na podlahové krytině a ve škvírách je většinou nezaznamenáte. Larvy se živí většinou bleším trusem, ale také šupinkami kůže a podobně a nakonec se zakuklí. To. Kdy se k tomuto kroku odhodlají, záleží na podmínkách, v průměru však zakuklení dochází 5-1 dnů po vylíhnutí. Ze stadia kukly se vyvíjí dospělá blecha. (více v obr. postupu)
Blecha se z kukly vyklube, jakmile je přesvědčena, že má v okolí příznivé podmínky : vysokou vlhkost vzduchu, teplo a chvění. Obzvláště chvění dokáže blechu vyprovokovat k vylíhnutí, protože to může být znamením toho, že kolem prochází teplokrevný hostitel. Kukla poskytuje bleše trvanlivou a velmi dobrou ochranu :Blechy mohou v kukle žít až dva roky. Jakmile se dostanou z kukly ven, skočí, co nejrychleji na nejbližšího hostitele, aby na něm mohly sát krev. Bez potravy dokáží přežít ještě několik dnů.
Samičky blech mohou již dokonce dva dny od prvního napití začít klást vajíčka, a jsou velmi produktivní. Za svůj život, který trvá až několik měsíců, dovedou naklást tisíce vajíček – dokud mají pra pravidelný přísun krve, tvorba vajíček se nezastaví.
Jak na ně
Takže larva k životu musí mít dostatek potravy, která se skládá především z blešího trusu, ze šupinek kůže a prachu. Pokud tedy luxujete a utíráte prach pouze příležitostně, má larva zajištěn dostatek potravin. Larvy jsou světloplaché, na slunečním světle by totiž mohly vyschnout. Proto instinktivně vyhledávají tmavé škvíry a spáry, Blechám tedy život poněkud ztížíte, pokud budete mít hladkou podlahu (linoleum), kterou nebudete tak často vytírat,ale zato pravidelně luxovat, a také tehdy, bude-li v domě dostatek slunečního světla.
Bohužel však nestačí ztížit blechám život tím, že jim přestaneme vytvářet vhodné podmínky. I nadále zůstává nevyhnutelným krokem použití chemických prostředků proti blechám. Přitom je důležité, abyste těmito prostředky neošetřovali třeba pouze kočku,ale také další možné hostitele v domě. Současně je třeba ošetřit i okolí, protože právě v něm se nachází nejvíce blech v podobě vajíček, larev a kukel.
Blechy jsou paraziti, kteří se živí krví zvířat. Existuje mnoho druhů,ale téměř všechny , které najdeme u psů a koček jsou blechy kočičí. Říká se, že každá blecha, která žije přímo na kočce má ještě 95 dalších ,,kamarádů,,, kteří se nacházejí v nejbližším okolí např. ve stadiu vajíčka, larvy nebo kukly. Proto nestačí ošetřovat prostředkem proti blechám pouze kočku samotnou: dochází totiž k novému napadení z okolí. Kočka může mít blechy, aniž byste si toho museli všimnout; blechy dovedou skákat daleko a velmi rychle se pohybují. Navíc jsou citlivé na světlo : jakmile začnete prohledávat kočce srst, rozutečou se.
Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, zda má kočka blechy, je podívat se, zda nemá kočka v srsti bleší trus. Ten vypadá jako drobná tmavá zrníčka a nachází se především na zádech. Několik zrnek kočce ze srsti vyjměte a položte na navlhčený kousek kuchyňského papíru. Jestliže se jedná o bleší trus, objeví se kolem zrnek načervenalý pruh, protože trus bleší krve se skládá ze zbytků vysáté krve. Blecha navíc funguje jako mezihostitel pro tasemnici.
Ideální podmínky blech : proč se vyskytují ve velkém množství právě v létě. Zejména u vajíček, larev a kukel platí, že se jim daří nejlépe v teplém, vlhkém a pokud možno tmavém prostředí. Čím je prostředí teplejší a vlhčí, tím ideálnější pro blechy.
SOUČÁST BOJE PROTI BLECHÁM
- PŘÍMÉ SLUNEČNÍ SVĚTLO
- ČASTÉ VYSÁVÁNÍ
- PROSTŘEDEK PROTI BLECHÁM
- MÉNĚ ČASTÉ VYTÍRÁNÍ (NEBO JEN ŠAMPÓNEM PROTI BLECHÁM)
- APLIKACE PROSTŘEKU PROTI BLECHÁM NA PSY A KOČKY
- APLIKACE PROSTŘEDKU PROTI BLECHÁM I V OKOLÍ
Líbil se vám návod? Podělte se o něj s přáteli
Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé