Jednoduchá dámská čepice

Postup
Celý vzor je háčkován polodlouhými sloupky (PDS)
Každou řadu začínám 1 řetízkovým okem (ŘO) a končím pevným okem (PO). Abych měla rovný zadní šev tak vždy v jedné řadě vpíchnu hned za ŘO a na konci řady již nepíchám za poslední PDS. V další řadě pak nepíchám 1. PDS hned za ŘO, ale až mezi 1. a 2. PDS z předchozí řady, ale na konci řady udělám ještě jeden PDS za poslední PDS z předchozí řady. Vzniká takový cik cak a šev zůstává rovný. Teda alespoň většinou
J
Do pružného kroužku uděláme 1ŘO a 15 PDS, dále háčkujeme klasickou placku s pravidelným přidáváním: ve druhé řadě rozháčkujeme každý druhý PDS, ve třetí řadě každý třetí atd. až do potřebného průměru placky (obvod hlavy / 3,14).
Jediný rozdíl je v tom, že PDS neháčkujeme klasicky, ale háčkujeme vždy MEZI dva PDS.
Po dosažení potřebné velikosti placky jsem udělala ještě 11 řad bez přidávání.
V další řadě jsem začala „křížený“ vzor jehož jednu část tvoří 3 PDS. Háčkovala jsem tak, že jsem vždy vynechala jednu dírku (protože stále háčkujeme MEZI PDS), kam bych normálně háčkovala, následovaly dva PDS, tak jako dosud, pak jsem změnila přízi za bílou a to tak, že jsem si ji jenom přehodila přes háček jako nahození k původnímu (ještě modrému) očku a háčkovala PDS do té vynechané dírky. Opět vyměníme přízi za modrou a tento postup opakujeme celou řadu, tedy vynechat, uháčkovat dva PDS modrou, nahodit bílou a uháčkovat PDS do vynechaného oka.
V další řadě jsem pro srovnání háčkovala opět jen modrou nekřížené PDS tak, že do vzniklého „okýnka“ jsem uháčkovala 2 PDS a třetí do prvního ze dvou modrých PDS z předchozí řady. Pak opět dva PDS do dalšího „okýnka“ a jeden do modrého PDS…
Další řada je háčkovaná opět „kříženým“ vzorem, jediný rozdíl je v tom, že dva PDS jsou háčkovány bílou a křížený modrou, ale systém je stále stejný: vynechat, uháčkovat dva bíle a vrátit se jedním modrým.
Další řada opět pro srovnání jen modře samé PDS bez křížení.
A poslední řada „kříženého“ vzoru opět dva modře a křížíme bílou.
Teď ještě 3 řady PDS háčkovaných jako na začátku tzn. všechny mezi a čepici zakončíme řadou račích sloupků.
Výsledný produkt je poměrně pevný, takže když si k tomu přiháčkujete krempu, budete mít klobouček, co krásně drží tvar. Já ji mám k zimní sportovní bundě, takže bych v kloboučku vypadala poněkud nepatřičně J
Velmi pravděpodobně se mi do návodu vloudila nějaká nepřesnost či nejasnost, takže se klidně ptejte a když se budete chtít svými výtvory pochlubit, budu ráda.
Ještě otázka do diskuse: Jak byste nazvaly to co vzniká háčkováním? Pletením vzniká úplet či pletenina, tkaním tkanina a co vzniká háčkováním? Uháčk? Nebo háčkovnina? Fakt nevím, netušíte někdo?

detail základního vzoru

kam píchat, když píšu mezi pds, znázorňují červené tečky

detail "kříženého" vzoru

1. ukazuje, kam píchám první modrý/bílý pds
2. kam přijde druhý modrý/bílý pds
3. a kam patří "křížený" bílý/modrý

detail vpichu "kříženého" pds. Čísla označují první dva nekřížené pds.

detail "kříženého" pds - červené tečky znázorňují místa vpichu nekřížených pds a žlutá místo vpichu kříženého pds

detail obou "srovnávacích" řad. Tečky označují, kam jsem háčkovala.

račí sloupek jsem háčkovala vždy ob jedno oko, tečky označují vynechaná oka. Tady už jsem neháčkovala mezi, ale klasicky.

... a na hlavě :-)

detail švu

Opravdu povedená ušanda od Ivana L. (ivanica456) ID 180969 s krásně provedeným "kříženým" vzorem :-)
Líbil se vám návod? Podělte se o něj s přáteli
Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé
Komentáře k návodu



















































































































