(návod
si oblíbilo 86 návštěvníků)
Jak na čistou vodu v bazénu
Postup
Bazén na zahradě je již dnes běžnou věcí. Dokážete ale udržet vodu křišťálově čistou, aniž byste do ní denně lily „litry“ předražené chemie? Víte, kde jste udělaly chybu, když jste bazén poprvé napustily? Máme pro vás odpovědi na vyřčené i nevyřčené otázky!
Datum publikace článkuPublikováno: 27. 07. 2010
Ať už patříte ke zkušeným majitelkám bazénu nebo teprve k začátečnicím, měly byste znát základní omyly, které se při čištění vody dnes a denně dělají. Tady jsou:
1. Měření pH hned po napuštění vody do bazénuVoda se musí nejdříve zabydlet. Poté, co dostane první šokovou dávku a připraví se na běžné používání, není třeba ihned měřit její pH a přítomnost chloru. Každý se jinak potí apod., to všechno filtrace zvládne pročistit, ale po zhruba 8 dnech už nezachytí všechno a voda se začne měnit. Tehdy má smysl podle Jaroslava Michálka, odborníka na bazény z prodejny Hornbach, upravit její rovnováhu. Někdy se stane, že za sezonu není třeba pH měnit vůbec. (Ideální hodnoty jsou v rozmezí od 6,8 do 7,2). K jeho úpravě se používají výrobky pH plus a minus. Ve stejné frekvenci se měří i chlor, zde využijte prostředků Cl plus a minus. Tester je proto nezbytnou součástí výbavy každé majitelky bazénu.
2. Do bazénu namazané krémemNejhorší pro vodu je, když hned po namazání krémem do ní skočíte. Chlor obsažený ve vodě začne krém okamžitě uvolňovat a na okraji bazénu se začne tvořit bílý sliz, kterého se jen těžko budete zbavovat (nejspíš budete muset vyměnit vodu a vyčistit bazén). Řešením je počkat cca hodinu až dvě po namazání nebo se před vstupem do bazénu osprchovat.
Údržba pískové filtrace je minimálnífoto: nej-bazeny.cz3. Nedostatečné filtrováníKdyž je hezky, zapnete filtraci, když je ošklivo, na bazén si ani nevzpomenete. Chyba! Voda v bazénu vyžaduje každodenní péči, a to za každého počasí, i když jste na dovolené. „Filtrace musí běžet minimálně 12 hodin denně!“ říká Jaroslav Michálek. Pokud jste pryč, doporučuje zakoupit si spínací hodiny na zásuvku. „Osobně bych dal přednost těm manuálním s tlačítky. Nastavíte si tam, kolik hodin má být proud v provozu a kolik hodin ne. Filtrace pak pracuje podle vašeho nastavení. Vypadne-li proud, u digitálních hodin může dojít k vynulování času a filtrace půjde neustále nebo vůbec,“ dodává odborník. Cena hodin se pohybuje okolo 150 korun. Kromě filtrování by při vaší nepřítomnosti měla být v bazénu příslušná tableta. Doba jejího rozpouštění se dá ovlivnit. Buď koupíte velkou, která vydrží i 8 dní, nebo upravíte na dávkovači počet mezírek, kudy protéká voda při jejím rozpouštění. Ve spojení s filtrací se nemůže voda zkazit.
4. Volně ložené tablety nebo nalévání koncentrátu přímo do vodyTablety se nesmí volně vkládat do bazénu stejně jako tekuté přípravky. Tablety kvůli silné koncentraci po usazení na dně bazénu mohou porušit povrch bazénu (časem popraská). Vkládají se do speciálního plováku z umělé hmoty (prodává se v malém a velkém provedení, cena velkého je něco málo přes 200 korun). Pokud se vám nechce kupovat plovák, můžete použít plátěný pytlík, který spolu s tabletou vložíte do vody. Efekt bude stejný. Tekuté nebo sypké koncentráty vždy nechte pozvolna rozpustit ve vlažné vodě, a pak můžete rozlít po hladině. Po následném spuštění filtrace se voda s koncentrátem důkladně promíchá. Přípravky na bázi chloru mohou vybělit povrch bazénu.
5. I dětský bazének lze šetrně čistitMalé děti neví, že se do vody nečůrá a údržba vody bez filtrace je proto velmi náročná a zpravidla se s ní nikdo významně nezabývá. Nemusíte však hned vodu vylévat. Stačí použít speciální šetrný přípravek (např. Kids Care, Blue One Baby OXI v kombinaci s Blue One Baby Enzym apod.), který pomůže vodu udržet pod kontrolou asi týden. Je vhodný i pro nejmenší děti.
6. Neudržovaná voda v případě reklamace filtracePokud se stane, že filtrace zklame, je tu problém. Aby se voda nezkazila po dobu její opravy, měly byste mít filtraci náhradní. „My tady v Hornbachu půjčujeme klientům kartušovou filtraci po dobu opravy, aby mohli bazén používat,“ upozorňuje Jaroslav Machálek. U jiných firem se vám to stát nemusí. U velkých bazénů to může být problém a vyplatí se pro toto období mít v záloze alespoň náhradní variantu. Chemie či nové napuštění bazénu vás vyjde o mnoho dráž! Záruka na bazén a jeho příslušenství je standardně 2 roky. Po tuto dobu si účtenku nechte schovanou, může se hodit!
Některé systémy nevyžadují potrubífoto: prkonektor.czDejte vodě šok!Možná jste ale chybu udělaly už na začátku! Při prvním napuštění vody je totiž nutné okamžitě ji ošetřit. Pak záleží na tom, zda jste vodu napouštěly z řádu nebo ze studny. Voda z městského řádu stačí pouze šokově upravit, k čemuž se používají speciální přípravky (např. SHOCK Chlor nebo podobný výrobek na bázi kyslíku v případě, že chcete být k životnímu prostředí šetrnější nebo někdo z rodiny trpí alergií na chlor).
Po šokové terapii vody je třeba ji nějakou dobu nechat marinovat. Tedy nekoupat se v ní, jen filtrovat. U přípravků na chlorové bázi je dobré počkat 24 hodin, jinak by silná koncentrace ve vodě mohla způsobit popálení kůže (projevuje se zbělením). Po zhruba dvou až třech dnech můžete začít dávat do vody příslušné tablety (u všech přípravků dbejte pokynů na etiketě).
Pokud napouštíte vodu ze studny, může být tvrdá, obsahovat nežádoucí ionty či tvrdé kovy. To běžná filtrace nezvládne. Proto se přidává ještě i speciální přípravek např. Mineral, který tohle odstraní. Drobné nečistoty pak dočistí filtrace. Přípravky se dají použít i v případě, že víte, že voda z řádu je tvrdá nebo bohatá na kovy apod.
Chlor, nebo kyslík?Než začnete používat chemii, rozhodněte se jakou. Kyslíková je šetrnější, ale trvá delší dobu, než bude mít takové účinky jako chlor. Chlor vyčistí vše, ale když například zjistíte alergii na něj, musíte při přechodu na kyslíkovou chemii bazén téměř vypustit. Naopak když přecházíte z kyslíkové na chlor, nemusíte vypouštět, jen volně přejdete na těžší kalibr.
Zvolíte-li chlorovou chemii a později zjistíte, že je nevyhovující, je potřeba udělat pár zásadních věcí. „Chlor se musí nechat tzv. vyprchat,“ říká Jaroslav Michálek. „Bazén je třeba vypustit minimálně do poloviny a dopustit novou vodou, aby došlo k naředění. Během 2 až 3 dnů se chlor nechá odfiltrovat. Následně můžete začít dávat chemii na bázi kyslíku,“ radí odborník. Dá se do bazénu pro urychlení také přidat přípravek s názvem Cl minus, který odbourává chlor z vody. (Zpravidla se používá při přechlorování vody.) Pokud voda obsahuje cca 10 % chloru, filtrace si s ním poradí.
Do vířivé koupele lze přidat vonné přísadyfoto: virive-vany.com
Čištění filtraceI filtrace si zaslouží pravidelnou údržbu. Podle počasí se jednou týdně vyplatí podívat na filtr. V případě kartušové filtrace to chce jednou týdně propláchnout molitanový filtr a jednou za 14 dní až 3 týdny dát nový i ten papírový. U pískové filtrace je třeba zařadit zpětný chod – tedy praní písku. Dojde k jeho rozvíření a následnému usazení. Nečistoty se vyplaví ven. Jestliže dojde k úbytku množství písku při čištění, je třeba ho dosypat.
Jak na zákeřné řasy?Zejména v teplém počasí, jaké nás trápilo ještě před týdnem, se voda může zkazit. Při čištění se postupuje podle toho, v jakém stadiu výskyt řas je. Pokud je voda jen nazelenalá, můžete použít opět šokovou terapii. Přípravky zpravidla obsahují jak chlor, tak vločkovač, který vyvločkuje usazeniny, které se dají mechanicky (sítkem nebo vysavačem) z vody odstranit, stejně jako algestop, což je přípravek proti řasám. Dá se také použít samostatný přípravek na vyvločkování nečistot nebo na řasy. Oboje existuje jak pro chlorovou řadu, tak pro kyslíkovou. Vždy je nutné neustále filtrovat vodu. Pokud je znečištění takové, že ani šokové dávky nepomohou, nezbývá než vodu vyměnit.
Doporučení: Jestliže vlastníte malý bazén a voda je v něm velmi znečištěná, místo chemie raději vodu vyměňte. Kubík nové vody vás vyjde mnohem levněji.
Výměna vodyPokud je bazén znečištěný, je potřeba ho vylít (při použití kyslíkových přípravků vodou můžete zalít zahrádku, v případě chloru, nikdy! Spálíte si rostliny a dlouho potrvá, než vám něco na zahradě opět začne růst). Po vypuštění bazénu je dobré ho vyčistit speciálním přípravkem (např. Clear gel), manuálně odstranit nečistoty, vypláchnout a opět napustit vodu. Neobejde se to ani bez propláchnutí čističky viz čištění filtrace.
Nečistoty na dně bazénuK čištění hrubých nečistot existují speciální sady. Obsahují vysavač a sítka různého druhu. Vysavače jsou různé. Pro malé bazény bohatě postačí ty na principu podtlaku (manuální se pohybují okolo 1500 Kč) nebo s nástavcem na hadici (cena řádově ve stovkách korun). U velkých bazénů se vyplatí poloautomaty nebo automaty. Ty se ovšem musí nasadit pouze na pískovou filtraci. Kartušová to nezvládne (cena se pohybuje od cca 4000 Kč). O takový vysavač se nemusíte starat. Cca za hodinu je bazén vyčištěný bez jakékoli námahy.
Jak na vířivé bazény„U vířivek je to sporné. Někdo doporučuje používat pouze kyslíkovou chemii, jiní tvrdí, že chlor nevadí. Osobně doporučuji pouze SHOK Chlor. První dávka vyšší a pak po 5 dnech 1 polévková lžíce na kubík vody. Tablety používat nemusíte. Tohle bohatě postačí!“ říká Jaroslav Michálek. Jinak samozřejmě můžete používat všechny přípravky z kyslíkové řady. „Chlor jako takový bych tam nedával,“ dodává Michálek. Do vířivek existují i vonné přípravky na aromaterapii. Jsou speciálně vyrobené tak, aby nezanesly filtr a neznečistily vodu. Přesto se vyhněte těm, které jsou na olejové bázi. Lepší jsou ty na bázi minerálních solí (nesmí být velká koncentrace, protože i soli se usazují) nebo čistě přírodní extrakty. Stejnou funkci vám udělají i bylinky v sáčku, jejichž vůně se bude v horké vodě uvolňovat.
Tak ať se nám to pěkné počasí zase vrátí a voda vydrží průzračně čistá!
Autor článkuMichaela Čapková
Datum publikace článkuPublikováno: 27. 07. 2010
Ať už patříte ke zkušeným majitelkám bazénu nebo teprve k začátečnicím, měly byste znát základní omyly, které se při čištění vody dnes a denně dělají. Tady jsou:
1. Měření pH hned po napuštění vody do bazénuVoda se musí nejdříve zabydlet. Poté, co dostane první šokovou dávku a připraví se na běžné používání, není třeba ihned měřit její pH a přítomnost chloru. Každý se jinak potí apod., to všechno filtrace zvládne pročistit, ale po zhruba 8 dnech už nezachytí všechno a voda se začne měnit. Tehdy má smysl podle Jaroslava Michálka, odborníka na bazény z prodejny Hornbach, upravit její rovnováhu. Někdy se stane, že za sezonu není třeba pH měnit vůbec. (Ideální hodnoty jsou v rozmezí od 6,8 do 7,2). K jeho úpravě se používají výrobky pH plus a minus. Ve stejné frekvenci se měří i chlor, zde využijte prostředků Cl plus a minus. Tester je proto nezbytnou součástí výbavy každé majitelky bazénu.
2. Do bazénu namazané krémemNejhorší pro vodu je, když hned po namazání krémem do ní skočíte. Chlor obsažený ve vodě začne krém okamžitě uvolňovat a na okraji bazénu se začne tvořit bílý sliz, kterého se jen těžko budete zbavovat (nejspíš budete muset vyměnit vodu a vyčistit bazén). Řešením je počkat cca hodinu až dvě po namazání nebo se před vstupem do bazénu osprchovat.
Údržba pískové filtrace je minimálnífoto: nej-bazeny.cz3. Nedostatečné filtrováníKdyž je hezky, zapnete filtraci, když je ošklivo, na bazén si ani nevzpomenete. Chyba! Voda v bazénu vyžaduje každodenní péči, a to za každého počasí, i když jste na dovolené. „Filtrace musí běžet minimálně 12 hodin denně!“ říká Jaroslav Michálek. Pokud jste pryč, doporučuje zakoupit si spínací hodiny na zásuvku. „Osobně bych dal přednost těm manuálním s tlačítky. Nastavíte si tam, kolik hodin má být proud v provozu a kolik hodin ne. Filtrace pak pracuje podle vašeho nastavení. Vypadne-li proud, u digitálních hodin může dojít k vynulování času a filtrace půjde neustále nebo vůbec,“ dodává odborník. Cena hodin se pohybuje okolo 150 korun. Kromě filtrování by při vaší nepřítomnosti měla být v bazénu příslušná tableta. Doba jejího rozpouštění se dá ovlivnit. Buď koupíte velkou, která vydrží i 8 dní, nebo upravíte na dávkovači počet mezírek, kudy protéká voda při jejím rozpouštění. Ve spojení s filtrací se nemůže voda zkazit.
4. Volně ložené tablety nebo nalévání koncentrátu přímo do vodyTablety se nesmí volně vkládat do bazénu stejně jako tekuté přípravky. Tablety kvůli silné koncentraci po usazení na dně bazénu mohou porušit povrch bazénu (časem popraská). Vkládají se do speciálního plováku z umělé hmoty (prodává se v malém a velkém provedení, cena velkého je něco málo přes 200 korun). Pokud se vám nechce kupovat plovák, můžete použít plátěný pytlík, který spolu s tabletou vložíte do vody. Efekt bude stejný. Tekuté nebo sypké koncentráty vždy nechte pozvolna rozpustit ve vlažné vodě, a pak můžete rozlít po hladině. Po následném spuštění filtrace se voda s koncentrátem důkladně promíchá. Přípravky na bázi chloru mohou vybělit povrch bazénu.
5. I dětský bazének lze šetrně čistitMalé děti neví, že se do vody nečůrá a údržba vody bez filtrace je proto velmi náročná a zpravidla se s ní nikdo významně nezabývá. Nemusíte však hned vodu vylévat. Stačí použít speciální šetrný přípravek (např. Kids Care, Blue One Baby OXI v kombinaci s Blue One Baby Enzym apod.), který pomůže vodu udržet pod kontrolou asi týden. Je vhodný i pro nejmenší děti.
6. Neudržovaná voda v případě reklamace filtracePokud se stane, že filtrace zklame, je tu problém. Aby se voda nezkazila po dobu její opravy, měly byste mít filtraci náhradní. „My tady v Hornbachu půjčujeme klientům kartušovou filtraci po dobu opravy, aby mohli bazén používat,“ upozorňuje Jaroslav Machálek. U jiných firem se vám to stát nemusí. U velkých bazénů to může být problém a vyplatí se pro toto období mít v záloze alespoň náhradní variantu. Chemie či nové napuštění bazénu vás vyjde o mnoho dráž! Záruka na bazén a jeho příslušenství je standardně 2 roky. Po tuto dobu si účtenku nechte schovanou, může se hodit!
Některé systémy nevyžadují potrubífoto: prkonektor.czDejte vodě šok!Možná jste ale chybu udělaly už na začátku! Při prvním napuštění vody je totiž nutné okamžitě ji ošetřit. Pak záleží na tom, zda jste vodu napouštěly z řádu nebo ze studny. Voda z městského řádu stačí pouze šokově upravit, k čemuž se používají speciální přípravky (např. SHOCK Chlor nebo podobný výrobek na bázi kyslíku v případě, že chcete být k životnímu prostředí šetrnější nebo někdo z rodiny trpí alergií na chlor).
Po šokové terapii vody je třeba ji nějakou dobu nechat marinovat. Tedy nekoupat se v ní, jen filtrovat. U přípravků na chlorové bázi je dobré počkat 24 hodin, jinak by silná koncentrace ve vodě mohla způsobit popálení kůže (projevuje se zbělením). Po zhruba dvou až třech dnech můžete začít dávat do vody příslušné tablety (u všech přípravků dbejte pokynů na etiketě).
Pokud napouštíte vodu ze studny, může být tvrdá, obsahovat nežádoucí ionty či tvrdé kovy. To běžná filtrace nezvládne. Proto se přidává ještě i speciální přípravek např. Mineral, který tohle odstraní. Drobné nečistoty pak dočistí filtrace. Přípravky se dají použít i v případě, že víte, že voda z řádu je tvrdá nebo bohatá na kovy apod.
Chlor, nebo kyslík?Než začnete používat chemii, rozhodněte se jakou. Kyslíková je šetrnější, ale trvá delší dobu, než bude mít takové účinky jako chlor. Chlor vyčistí vše, ale když například zjistíte alergii na něj, musíte při přechodu na kyslíkovou chemii bazén téměř vypustit. Naopak když přecházíte z kyslíkové na chlor, nemusíte vypouštět, jen volně přejdete na těžší kalibr.
Zvolíte-li chlorovou chemii a později zjistíte, že je nevyhovující, je potřeba udělat pár zásadních věcí. „Chlor se musí nechat tzv. vyprchat,“ říká Jaroslav Michálek. „Bazén je třeba vypustit minimálně do poloviny a dopustit novou vodou, aby došlo k naředění. Během 2 až 3 dnů se chlor nechá odfiltrovat. Následně můžete začít dávat chemii na bázi kyslíku,“ radí odborník. Dá se do bazénu pro urychlení také přidat přípravek s názvem Cl minus, který odbourává chlor z vody. (Zpravidla se používá při přechlorování vody.) Pokud voda obsahuje cca 10 % chloru, filtrace si s ním poradí.
Do vířivé koupele lze přidat vonné přísadyfoto: virive-vany.com
Čištění filtraceI filtrace si zaslouží pravidelnou údržbu. Podle počasí se jednou týdně vyplatí podívat na filtr. V případě kartušové filtrace to chce jednou týdně propláchnout molitanový filtr a jednou za 14 dní až 3 týdny dát nový i ten papírový. U pískové filtrace je třeba zařadit zpětný chod – tedy praní písku. Dojde k jeho rozvíření a následnému usazení. Nečistoty se vyplaví ven. Jestliže dojde k úbytku množství písku při čištění, je třeba ho dosypat.
Jak na zákeřné řasy?Zejména v teplém počasí, jaké nás trápilo ještě před týdnem, se voda může zkazit. Při čištění se postupuje podle toho, v jakém stadiu výskyt řas je. Pokud je voda jen nazelenalá, můžete použít opět šokovou terapii. Přípravky zpravidla obsahují jak chlor, tak vločkovač, který vyvločkuje usazeniny, které se dají mechanicky (sítkem nebo vysavačem) z vody odstranit, stejně jako algestop, což je přípravek proti řasám. Dá se také použít samostatný přípravek na vyvločkování nečistot nebo na řasy. Oboje existuje jak pro chlorovou řadu, tak pro kyslíkovou. Vždy je nutné neustále filtrovat vodu. Pokud je znečištění takové, že ani šokové dávky nepomohou, nezbývá než vodu vyměnit.
Doporučení: Jestliže vlastníte malý bazén a voda je v něm velmi znečištěná, místo chemie raději vodu vyměňte. Kubík nové vody vás vyjde mnohem levněji.
Výměna vodyPokud je bazén znečištěný, je potřeba ho vylít (při použití kyslíkových přípravků vodou můžete zalít zahrádku, v případě chloru, nikdy! Spálíte si rostliny a dlouho potrvá, než vám něco na zahradě opět začne růst). Po vypuštění bazénu je dobré ho vyčistit speciálním přípravkem (např. Clear gel), manuálně odstranit nečistoty, vypláchnout a opět napustit vodu. Neobejde se to ani bez propláchnutí čističky viz čištění filtrace.
Nečistoty na dně bazénuK čištění hrubých nečistot existují speciální sady. Obsahují vysavač a sítka různého druhu. Vysavače jsou různé. Pro malé bazény bohatě postačí ty na principu podtlaku (manuální se pohybují okolo 1500 Kč) nebo s nástavcem na hadici (cena řádově ve stovkách korun). U velkých bazénů se vyplatí poloautomaty nebo automaty. Ty se ovšem musí nasadit pouze na pískovou filtraci. Kartušová to nezvládne (cena se pohybuje od cca 4000 Kč). O takový vysavač se nemusíte starat. Cca za hodinu je bazén vyčištěný bez jakékoli námahy.
Jak na vířivé bazény„U vířivek je to sporné. Někdo doporučuje používat pouze kyslíkovou chemii, jiní tvrdí, že chlor nevadí. Osobně doporučuji pouze SHOK Chlor. První dávka vyšší a pak po 5 dnech 1 polévková lžíce na kubík vody. Tablety používat nemusíte. Tohle bohatě postačí!“ říká Jaroslav Michálek. Jinak samozřejmě můžete používat všechny přípravky z kyslíkové řady. „Chlor jako takový bych tam nedával,“ dodává Michálek. Do vířivek existují i vonné přípravky na aromaterapii. Jsou speciálně vyrobené tak, aby nezanesly filtr a neznečistily vodu. Přesto se vyhněte těm, které jsou na olejové bázi. Lepší jsou ty na bázi minerálních solí (nesmí být velká koncentrace, protože i soli se usazují) nebo čistě přírodní extrakty. Stejnou funkci vám udělají i bylinky v sáčku, jejichž vůně se bude v horké vodě uvolňovat.
Tak ať se nám to pěkné počasí zase vrátí a voda vydrží průzračně čistá!
Autor článkuMichaela Čapková
Líbil se vám návod? Podělte se o něj s přáteli
Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé
Komentáře k návodu
denysek82
(upraveno)
11. 11. 2013, 8:42
My si taky před lety koupili venkovní bazén. Všichni nás strašili kolik bude stát údržba, čištění atd. Vůbec to nebyla pravda. V DHplastu http://www.dhplast.cz/uvod nám poradili co koupit abysme zbytečně neutráceli. Jsou fakt senzační, takový rodinný přístup. Doporučuju všem kdo si chtějí koupit bazén. Se vším vám poradí.
nahlásit
ČURBESKA
(upraveno)
20. 8. 2010, 17:52
Používáme piskovou filtrace a savo na bazény .Jednou za týden 2 minitablety od aquamar.3 roky a bezva to funguje Doporučuji. http://www.elektro-partner.cz/aquamar-minitabs-09-kg-mar1301103/obchod/
nahlásit
lolsona
(upraveno)
14. 8. 2010, 21:54
Malounko vám přihodím do kotlíku.... a co mít v bazénu slanou vodu? My ji máme a chemii nepoužíváme vůbec
nahlásit
fialilinka
(upraveno)
30. 7. 2010, 23:50
Když jsme si před osmi lety pořídili bazén,pomalu by jsme potřebovali laboratoř a zvláštní skříň na všechny ty přípravky Pořát jsme měřili a upravovali jak blázni střídala se nám zelená s kalnou-no hrůza Teď už 6 let používáme pouze Savo pro úpravu pitné vody a tablety trio-4l sava a 4 tablety na měsíc(60m3).A to přitom máme celé léto vyhřáto na 30st-takže utrácení za bazénovou chemii ZDAR
nahlásit
pušta
(upraveno)
10. 8. 2010, 9:10
@fialilinka
Máme bazén čtvrtým rokem, první rok jsem snad denně měřila různé hodnoty a míchala různé roztoky, aby voda nebyla tvrdá, měkká, moc chlorovaná, aby se náhodou nevytvořily řasy.... Už si ani nepamaatuju. O rok později jsem na tyhle tanečky neměla vůbec čas, hodila jsem do plováku tabletu a voda je pořád krásná, už třetím rokem.
nahlásit
zackovka
(upraveno)
5. 8. 2010, 8:58
@fialilinka
Souhlasím, za první roky provozu bazénu jsem pořád něco kupovala. 300,- sem a 300,- tam, PH+ a PH-, pořád jsem testovala, hrůza! Na radu kamaráda už asi 3 roky používám JEN Savo desinfekce vody, cena 1l lahve je kolem 30,- Kč a jednou za 14 dní přidávám lžičku modré skalice. A hlavně filtrovat a filtrovat! Stačí pustit na noc. Asi také hodně záleží na vodě, kterou máte. My napustíme bazém z vlastní studny, poprvé dám více Sava a pak jen udržuji.
nahlásit
Zrušený účet
(upraveno)
5. 8. 2010, 14:30
@zackovka
nám savo nezabíralo asi máme moc tvrdou vodu..
nahlásit
Zrušený účet
(upraveno)
28. 7. 2010, 10:19
rady hornbach nic moc nám poradili u maunfildu a filtrace?? Před dvěma lety kartuš a voda zelená jakmile se napojila písková, voda se hned pročistila.Jedině co pomůže je kontrola ph hned po napuštění nebo znečištění dát chlor šok 24 hodin filtrovat a voda se vždy vyčistila pokud nepomohlo todle tak flokul pokud nezabral azuro modrý blesk a pokud ani to vypustit ,ale to jsme ještě nemuseli jasně,že vždy kontrola ph a nám filtrace jede celý den písková když jsou horka jinak když se nekoupem je chladno zapnem na pár hodin,teda plus tableta tuším trio nebo nějaká jiná kombinovaná ,která je v bazéně stále a vyndáme ji jen při koupání..ale máme bazen jen 3,60 na cca metr větší potřebuje asi větší péči...a skalice jak píše paní dole to se snad už dávno nedává je to humus a savo když přepočtu kolik se ho musí nalít tak výjde lépe chlor šok..ale každý má svůj způsob udržby
nahlásit
Pavla s
(upraveno)
28. 7. 2010, 9:37
Manžel se tak dlouho dobře nezasmál V tomto oboru je už XX let a větší ptákoviny neslyšel
nahlásit
Didyna
(upraveno)
28. 7. 2010, 16:01
@Pavla s
tak to je dobře že se pobavil
nahlásit
Zrušený účet
(upraveno)
28. 7. 2010, 10:57
@Pavla s
nechápu proč??některé rady jsou tam správné a co radí Váš manžel???Pokud ví jak na křišťálovou vodu každý bude rád když nám poradíííí díííky
nahlásit
pajka12
(upraveno)
28. 7. 2010, 9:33
Filtrace je základ a nejlepší je písková( není zase tak drahá) nějaký šokový chlor nebo nám se osvědčilo a odstranilo kalnou zelenou vodu od firmy Aquabella je to asi 3x koncentrovanější než savo, ale přesně vám neřeknu mám odlito, ale kdyby byl problém písněte, zjistím přesně. Dávkuji 1dcl týdně, ale na zelenou jsme dali3-5dcl a druhý den paráda.Děti do toho přeci jen vlezli asi po 2 hodinách od aplikace a nic se jim nestalo . Pokud má zeleno na dně, chce to povysávat, ale k tomu zase potřebuje filtraci.
nahlásit
pajka12
(upraveno)
27. 7. 2010, 22:44
Poučné, jen taková "drobnost". Je hloupost aby filtrace běžela minimálně 12hodin denně. To byste se za elektřinu nedoplatili. Máme bazén 20mčtver. a stačí 2hod 2x denně. Pokud máte větší stačí o něco déle. A zelená voda v bazéně, že se musí vypustit? Vše se dá upravit. Jen je potřeba vědět jak na to. Viděla jsem svítivě zelenou vodu a taky vodu s viditelnou řasou- kusy a za pár dnů byla křišťálově čistá(naštěstí ne u nás).
nahlásit
Didyna
(upraveno)
28. 7. 2010, 8:37
@pajka12
to není z mé hlavy taky máme bazén a pískovou filtraci a pouštíme jí na hodinu denně
nahlásit
pedl
(upraveno)
28. 7. 2010, 8:15
@pajka12
tak to teda je úplná blbost, protože každá filtrace má svůj výkon naše to má přefiltrováno taky za 2 hodiny.
nahlásit
dagram
(upraveno)
28. 7. 2010, 1:05
@pajka12
a jak to udělali to by se hodilo tedka kámošce jak na tu zelenou má ji ne moc jen jako na dně a kartušová filtrace jim odešla.Prosím za ní jak na to díky
nahlásit
kudlajda
(upraveno)
28. 7. 2010, 7:42
@dagram
na zelenou vodu ,řasy,bezpečně zabírá modrá skalice,dlouho jsem se jí bránila ,ale je bezkonkurenční,malé množství a výsledek je téměř okamžitě,chce to každopádně filtraci,bez ní nevím jak by to fungovalo,chce to vyzkoušet.Eva
nahlásit
dagram
(upraveno)
28. 7. 2010, 13:42
@kudlajda
tu skalici jim každý řiká že nee tak nevím
nahlásit
Zrušený účet
(upraveno)
28. 7. 2010, 10:22
@kudlajda
skalice to snad ne??
nahlásit
Zrušený účet
(upraveno)
28. 7. 2010, 15:08
@
pokud vím tak se zjistilo,že je rakovinotvorná....
nahlásit
honeyed
(upraveno)
28. 7. 2010, 7:36
@dagram
Bez filtrace se voda nevyčistí. Pokud je řasa, tak Chlor šok a filtrovat.
nahlásit