Mechové Vánoční stromečkování
Postup
Budeme potřebovat:
Mech - buď z lesa, ale mě osobně vadí ty soustavně vylézající breberky, tak kupuji - tento je z Tesca ve slevě asi za 20 Kč - hledejte v regálech mezi vánočními ozdobami, mávají ho dost při zemi), nebo lépe zásobené květinářství.
Aranžérský drátek, nebo jiný slabého průměru, já použila 0,3 mm - třeba z Obi cca 70Kč, jsou v různých barvách, určitě by šel použít i slabý vlasec.
Sádru - použila jsem modelářsku, rychne schne - 15Kč za kg v Obi (kg mi na dva květináčky akorát stačil.
Karton
Korálky, flitry, hvězdičky ... co uznáte za vhodné
Tavnou pistoli či Herkules
Klacíky
Květináč či plastové misky
V misce smícháme vodu se sádrou - doporučuji dávat sádru do vody, nikoli obráceně.
Sádru nalejeme do připravených nádob, pokud chcete stromečky do květináče, nalijte přímo, pokud chcete aby vypadaly tak jako jsou na průvodním obrázku, tedy poněkud "industriálnější" vzhled, použijte plastové misky, dá se z nich potom odlitek dobře vyndat. Nechte lehce zavadnout a vložte do středu klacíky, měly by samy držet. Jinak stačí podepřít.
Z kartonu vystřihněte požadovaný tvar stromečku, mně se síbí tyhle čahouni, rozhodně můžou mít i klasický tvar. Šel by určitě polepit mechem i kužel, ale tohle se mi líbí víc.
Začínáme samotným lepením mechu. Jedu kousek po kousku, lepidlo rychle tuhne, mech bývá většinou místy dost kompaktní - to používám na větší plochy, menší plochy pak dodělám tím, co opadalo. Pracujte opatrně, já si ten mech "připlácávala" do horkého lepidla raději kovovou lžící.
Tady je vidět, jak některá místa ještě prosvítají, to dodělávám až nakonec, stejně tak jako boky stromečků.
Mezitím, co jsme dolepily obě strany stomečku/ů, nám zatuhla sádra - vezmeme ostrý třeba zeleninový nožík a uděláme nahoře cca ve středu podélný řez. Je lepší ho dělat, když je větvička pevně zakotvena, než v ruce, takhle se spíš nezraníme :-))
Do připravených zářezů vsuneme stromečky, jde to poměrně lehce, ale asi jde o použitou větev, tohle byla břízka.
A zvolna přecházíme ke kreativnější části - tady už je to na Vašem osobním vkusu. Já použila na první stromky perličky, na druhém průhledné broušené korálky a flitry ...Nejdřív jsem je navlékla na drátek a pak v nepravidelných rozestupech zafixovala otočkou, je to podle mě lepší, než korálky na stromeček lepit, nejenom, že by ty drobotinky na mechu asi moc nedržely, takhle je to navíc takové plastičtější.
Takhle jedu korálek za korálkem, flitřík za flitříkem, ale jde použít cokoliv, březové hvězdičky, volčky ... nu, prostě co máte rádi.
Áááá, máme hotovo, tyhle jsem dělala dost rychle jen kvůli návodu, ještě jim určitě dám trošku péče :-)
Děvčátka, snad Vám to trochu pomohlo, inspirovalo, budu moc ráda, když také vložíte fotografii, jak jste si s tím poradily, bude to taková moje malá satisfakce za čas strávený u kompu při psaní výše uvedeného
:-)))
Nalepit se dá téměř cokoliv, tady varianta kasická - mechová, ty menší jsou pevně a pravidelně obmotané režným provázkem a polepené zrnkovou kávou a ten největší vzadu je z pot pourri z Tesca, Krásně by určitě vypadal i badyán, skořice, nové koření, hvězdičky z kůry mandarinky, sušené exotické plody, mušličky, rýže, čočka ... prostě cokoliv :-)
Pokud neseženete mech, dájí se použít i lístky buxusu, ty je ale třeba před použítím vysušit žehličkou - na nižší stupeň, přežehlit tak 1-2 vteřinky, možná zpočátku pár lístků spálíte, než najdete tu správnou dobu, líseček pod žehličkou lupne, jak se rychle vypaří voda v něm obsažená, potom je třeba žehličku sundat. Můžeme sušit jako lístky do herbáře mezi knihami, ale je to zdlouhavé.
Další možnost - hustě a pravidelně obmotaný režný provázek, místy zafixovaný lepidlem a zrnka kávy.
Zde místo mechu vonné pot-pourri.
Dřevěné laťky s patinou.
A zatím poslední - režný provázek a knoflíčky.
Líbil se vám návod? Podělte se o něj s přáteli
Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé