Vzorek "Ypsilon" (pro začátečníky)
Postup
Jedná se o rozvětvené sloupky, které se mohou vzájemně buď proplétat, nebo ležet jeden přes druhý. Dosahuje se jimi efektu písmen X, obráceného Y nebo právě níže popisovaného Y. Všechny tyto sloupky musí mít jasně zřetelný kmen, proto je nejlepší používat 2x (nebo vícekrát) nahozené dlouhé sloupky.
Třeba někdo využijete ,o)
Jako 0. základní řadu si uháčkujeme řetízková oka v lichém počtu, protože sloupek má jen jednu spodní „větev“.
Na začátku 1. „pracovní“ řady přiděláme ještě 4 ŘO, „obracecí řetízek“ kvůli výšce sloupku (2x nahozený dlouhý), tak jako např. u dlouhých sloupků na začátku řady děláváme 2 nebo 3 ŘO. Pokud budeme dělat vícekrát nahozené sloupky, pak je potřeba do obracecího řetízku přidat za každé nahození o 1 další ŘO více.
(Teprve od místa, které jsem označila žlutým puntíkem, budeme odpočítávat 3 ŘO, kam budeme píchat první dlouhý 2x nahozený sloupek - viz níže.)
Uháčkovala jsem dopředu dvě ypsilonka pro představu, co jdeme dělat. I detail, kde je vidět, že jedno ypsilon zabírá 5 ok v základně (i v horní řadě, tam jsou ale označená jen 3 oka, o kterých budu mluvit později. Barevné čáry u pravého ypsilon značí jednotlivé kroky, jak ypsilon vytvoříme. 1. uháčkujeme spodní větev společně s pravou horní větví (červeně označeno), 2. uháčkujeme spojnici horních větví (modře označeno) a 3. uháčkujeme levou horní větev (žlutě označeno).
Sloupek Y z 2x nahozených dlouhých sloupků nad 5 oky začneme tak, že uháčkujeme dlouhý 2x nahozený sloupek. Jak? Dvakrát nahodíme přízi, háčkem píchneme do 3. z pěti ok základní řady (na fotce vyznačeno červenými puntíky, čísla označují dvě nahození příze), nabereme přízi. Na háčku máme 4 oka. Znovu nabereme přízi a protáhneme dvěma oky – na háčku máme 3 oka. Ještě jednou nabereme přízi a protáhneme dvěma oky – na háčku máme 2 oka. Naposledy nabereme přízi a protáhneme dvěma oky – na háčku zbylo pracovní oko.
A máme za sebou první krok - vytvořili jsme měkké I = jednu spodní větev a první ze dvou horních větví.
Nyní uháčkujeme 3 řetízková oka, čímž vytvoříme prostor („stříšku“) mezi horními větvemi = 2. krok.
Ještě zbývá 3. krok. Nabereme přízi na háček, vpíchneme háček doprostřed stávajícího 2x nahozeného dlouhého sloupku (měkkého I) - viz foto, místo vpichu označeno červeným puntíkem, před vpichem pouze jedno nabrání příze.
Pak (po vpichu) 2x nabereme přízi. Protáhneme smyčku okem a dokončíme sloupek opakováním následujícího postupu – nabrat přízi na háček a protáhnout 2 oky – dokud na háčku nezůstane jen pracovní oko. Tím jsme dokončili celé Y.
Stačí opakovat tento vzor celou řadu. 0. Základna se stáhne, je kratší, proto se to kroutí.
Ve 2. pracovní řadě a v dalších můžeme píchat první větev buď do prostředního oka mezi horními větvemi spodního Y (tj. Y v druhé řadě bude přímo nad ypsilonem z řady první),...
...nebo do spoje horních větví spodního Y (tj. Y v druhé řadě budou cik cak oproti té první řadě).
Líbil se vám návod? Podělte se o něj s přáteli
Návody mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé