Péče o ležáka
nahlásit
kucharka22
19. 3. 2021, 14:06
@Mirča
zkuste ve zdr, potřebách aspon u nás jsou holky super a poradí možná bych poradila jestli máte fb zkusit nějakou skupinu co už mají zkušenost o starost s ležícím v domácnosti Občas je fajn tohle zdílet mnohdy ve skupinách mají rady , že člověk žasne-v dobrém
nzuza
24. 2. 2021, 18:25
Jen pro pobavení, spíše černý humor, jak to u nás chodí. Když byla maminka onko pacient a její stav se zhoršoval, tak požádali o příspěvek na péči. Sociální pracovník navštívil tatínka cca 6 týdnů po úmrtí maminky, aby danou situaci přešetřil, ani neměl info, že maminka již není, úřady mezi sebou nespolupracovaly ( nevím, jak je to nyní) a od otce potřeboval podepsat, že už vlastně ten příspěvek nechtějí - dost necitlivý přístup.
Ayra
25. 2. 2021, 9:28
@nzuza
Je to moc smutné a určitě ne k pobavení, ale zkuste to nebrat jako křivdu. Zprávy o občanech nechodí automaticky na všechny úřady a úřady samy si mohou zjišťovat informace na jiném úřadě taky jen někdy a v odúvodněných případech (a někdy i jen se souhlasem dotyčného). Tohle je jen ÚP, který jen zpracovává žádosti a návštěvy na šetření probíhají na základě domluvy - ten sociální pracovník nemohl tušit, že už nemá chodit, když mu to nikdo neřekl, nikdo tu žádost nestáhl. A po zjištění situace na to musel nějak reagovat a tu žádost nějak ukončit, a v zásadě asi dobré, že to skončil jedním podpisem na místě a tatínek to ještě nemusel chodit řešit na úřad.
hlavca
24. 2. 2021, 22:45
@nzuza
Zuzko, bohužel tuto povinnost oznámení o úmrtí maminky měl Váš tatínek nebo Vy jako rodina, s tím bohužel úřad nemá nic společného. Při žádosti dostává žadatel poučení, kde je to i uvedeno. Je mi jasné, že když se taková smutná událost v rodině stane, tak člověk zapomíná oznámit to tam a tam, ale bohužel ani úředníci nemůžou vědět, ze Vaše maminka zemřela. Upřímnou soustrast.
nzuza
26. 2. 2021, 19:43
@hlavca
Tady se jednalo o první návštěvu s prvotním šetřením situace, nejsem si jistá, zda při podání žádosti nějaké poučení proběhlo ( ani si to nedovedu představit, že když jdete žádat o příspěvek - předat vyplněnou žádost, že by Vám někdo řekl, že když umřete, že to má rodina oznámit, když vlastně ani žádný příspěvek nebyl pobírán). Spíš se mi jedná o tu časovou proluku od žádosti, termíny jsou nebo byly zdlouhavé a lidi, co takové příspěvky potřebují, tak se do této situace dostanou postupně a kolikrát i finančně vyčerpáni, protože si zatím vše hradili sami, sahali na rezervy. U onko pacienta s generalisovaným onemocněním po selhání léčby je jasné, že toho času moc není a zdravotní stav nebude moc dobrý, tady by mělo podle mě stačit vyjádření lékaře.
samirka
26. 2. 2021, 20:32
@nzuza
Mě překvapilo i to, že třeba parkovací karta a ZTP průkaz trvalo min. 3 měsíce, od podání žádosti, když člověk je náhle v tak špatném stavu, že nikam nedojde po svých vlastních nohách. Na úřadě mi řekli, že to je určeno pro dlouhodobě nemocné. Takže ti, co jsem v náhle těžkém stavu, nemají nárok.
samirka
24. 2. 2021, 22:54
@hlavca
V této situaci člověka nenapadne, to jsou asi ty poslední věci, které ho napadnou, něco hlásit. To člověk opravdu jen zírá, a nechápe. Je to moc smutné a zažít bych tuto situaci nechtěla. Ale ani úředníci nejsou svatí. Já ležela cca 17.den na neurologické JIP, a přišla mi domů kontrola ze sociálky, jestli náhodou někde netrajdám. Úředník na manžela vyštěkával, ať okamžitě ukončím PN. Přitom na neschopence razítko velmi dobře čitelné Ústavní ošetřování. Moje první nemocenská v životě, na dlouhou dobu jediná.
přeslice
24. 2. 2021, 16:29
@Mirča
jak starý je ležící člověk? Pokud mladší, tak nemocenská, invalidní důchod, podle důvodu nemoci možná nějaké odškodnění od pojišťovny, nebo od zaměstnavatele (úraz v zaměstnání, nemoc z povolání). Dále pak příspěvek na péči od úřadu práce, od úřadu práce i příspěvek na mobilitu. Formuláře na obě dávky si stáhnete na stránkách MPSV. Na každou dávku jsou formuláře 2, pak ještě dle věku ležícího je možné žádat o zvýšení dávky. Doporučuji navštívit buď městský úřad dle trvalého bydliště nemocného, nebo úřad práce, na obou místech by vám měli pomoci vybrat správné formuláře a pomoci je vyplnit, poučit o dalším postupu. Bohužel třeba v Litoměřickém okrese za normálního stavu trvalo řízení půl roku, sice dávky v případě přiznání vyplácí zpětně, ale ta dlouhá čekačka je šílená. Člověk, který se stará nedostává od státu nic, respektive ležící člověk by "měl" z příspěvku na péči hradit za tu péči. Pokud je příspěvek 3. a vyšší stupeň, tak se pečující osobě doba péče počítá jako odpracovaná.
Mirča
24. 2. 2021, 18:01
@přeslice
Jde o moji maminku 78 let. Teď už je na LDN. Je ochrnutá na půlku těla a má pliny. Na magistrátu mi nic neřekla , tam jsem doufala ,že mi poradí. Nechci ji dát nikam kde bude jen čekat na konec. Tedy jestli to všechno zvládnu a taky jak bych to zvládla finančně.
kucharka22
25. 2. 2021, 6:55
@Mirča
moc moc držím palce a máte můj obdiv a úctu , že do toho jdete protože to není lehké moc přeji at máte kolem sebe lidi kteří to chápu a nemyslím tím rodinu tam to beru jako samozřejmost , ale ob doktora a soc, pracovníky Bohužel naše ob doktorka je na ... nic nechce psát doslovně řekla zvýšili jim důchody to to z toho nezvládnou ? mám moc dobrou zkušenost ze zdravotních potřeb tam mi paní poradila na co všechno máme nárok až jsem zírala Pevné nervy pevné zdraví klidné dny
MíšaC
24. 2. 2021, 23:14
@Mirča
Plíny a podložky napíše obvoďák a doplatek je minimální. Obvoďák taky může napsat terénní zdravotní sestru, třeba i "jen" na rehabilitaci nebo - pokud je potřeba - nějaké převazy. To může být velká pomoc třeba jen v začátcích, než se naučíte různé fígle, abyste se vy sama nestrhala. Na to bacha, hlídejte se a myslete na sebe, vím, o čem mluvím... I některé zdr. pomůcky může obvoďák předepsat, to by vám poradil. S ním bych to probrala v první řadě, tedy alespoň mně pomohl se zorientovat ...
ramyška
27. 2. 2021, 14:26
@yva
Dobrý den, OČR není podmíněno stejným trvalým bydlištěm, jen musíte setrvávat na stejné adrese po dobu trvání péče. Můžete čerpat až 9 kalendářních dnů, pak stačí na 2 dny do práce nb čerpat dovolenou, náhradní volno ( záleží na dododě se zaměstnavatelem) a můžete čerpat dalších 9 dnů.. Pokud byl pacient hospitalizován, OČR vytavuje nemocnice a čerpat můžete až 90 dnů. Snad jsem to napsala srozumitelně
ramyška
4. 3. 2021, 22:46
@nzuza
Zřejmě co kraj, to jiný mrav.. Nevím, jaká jsou pravidla u dětí, ale u dospělých pacientů lze čerpat OČR dlouhodobě, podmíněno přerušením na 2 dny. Nikdy se mi nestalo, že bychom museli diagnozu měnit či zdůvodňovat, pokud se jednalo o pacienty onkologické, či jinak chronicky nemocné s akutním zhoršením stavu. Nicméně vždy je vše o lidech, u nás je se sociálkou skvělá dohoda, kolikrát sami pomáhají hledat kličky, jak pomoct.. Samozřejmě nemám na mysli půlroční ošetřovačku na manžela s chřipečkou
Zrušený účet
3. 3. 2021, 17:27
@nzuza
Stačí přerušit na jeden den - jít do práce nebo dovolenou. Nová OČR musí být na jinou diagnozu a sociálka po tom dost jde.
Zrušený účet
24. 2. 2021, 17:26
@yva
Yvo, ano jde to, pokud předchází min sedmidenní hospitalizace a napíše to lékař v nemocnici. Tady je to pěkně shrnuteo https://www.mpsv.cz/pecujme-o-sve-blizke-dlouhodobe-osetrovne
Zrušený účet
24. 2. 2021, 18:33
@nzuza
Já mám obavy, že tenhle stát dělí lidi na ty co potřebují pomoc a na ty co si pomůžou. Ať je to stojí co to stojí. Je to smutné.
danca60
24. 2. 2021, 18:20
@yva
Někdy je to zbytečný - tak y jsem měla několik plánů a variant, jak se o babi postarat, co všechno budeme potřebovat, až bude ležet, kde to všechno seženu.... a nic z toho nebylo potřeba... odešla bez toho všeho... někdy se to prostě vyřeší bez našeho přičinění... tím samozřejně nechci v tvém případě nic předjímat, ale jen chci říct, že je to zbytečné se tím vším stresovat... až to přijde, tak se to vyřeší - vždycky je cesta
přeslice
24. 2. 2021, 16:34
@přeslice
Různé příspěvky lze získat od nadací, například dobrý anděl, záleží na věku žadatele, sociální a rodinné situaci, anamnéze apod. U nás je poměrně štědrá Agrofert nadace. Na stavební úpravy v bytě, např. bezbariérová koupelna vám přispěje pravděpodobně také úřad práce. Dále je od úřadu práce možnost získat příspěvek na pořízení automobilu. Zdravotní pomůcky, jako polohovací postel, chodítka, inv. vozík - to se hradí ze zdravotního pojištění na základě "poukazu" od odborného lékaře. až budete mít průkazku ZTP, tak s ní lze využít různých výhod např. do ČEZ nebo od telefonních operátorů. Ne vždy jsou ale výhody výhodné. Musíte si to porovnat s tím, co platíte nyní. Na určité zdravotní handicapy lze žádat i o odpuštění zákonného rozhlasového a televizního poplatky. Tohle jsou už většinou drobné položky, ale když se to nasčítá, tak ono to za rok dá také slušnou sumu.