Jak rozeznat depresi
- Autor: Obecný autor
- Publikováno:
Člověk trpící depresemi je vlastně odsouzen k čekání na pomoc okolí. Všechny své příznaky totiž posuzuje pouze jako své špatné vlastnosti a to, že se z jeho života pomalu vytrácí radost, mu přijde vlastně jako zasloužený trest. Ať už se jedná o depresi mírnou, středně těžkou nebo těžkou, ať už se projevuje nechutenstvím nebo halucinacemi, člověk s ní většinou bojuje sám. A impuls k řešení musí přijít od nejbližšího okolí. Jaká jsou nejčastější znamení, že někdo ve vašem okolí trpí depresemi?
Deprese není jenom označení lítostivého stavu, který časem přejde, ale je to seriózní diagnóza, která má své označení v Mezinárodní klasifikaci nemocí. Má hlavní, vedlejší, psychické i fyzické příznaky, doprovodné jevy, ale většinou si ji člověk sám diagnostikovat neumí, protože má všechny své symptomy „ospravedlněné“ vlastními nezdary, neschopností, leností nebo hloupostí. Člověk v depresi si dává za vinu všechny své nezdary, například klasický fyzický projev- zvýšenou unavitelnost si interpretuje jako vlastní lenost.
Sledujte pečlivě
Kromě klasických příznaků deprese existuje několik změn chování, parametrů a rizikových skupin lidí, kterých se deprese může týkat. Abyste měli oči otevřené a nepřehlíželi nenápadná volání o pomoc, máme pro vás několik tipů.
- Depresivní lidé mohou být vstřícní a veselí. Deprese se zdaleka netýká jen introvertů. I opačné povahy mohou depresemi trpět, navíc je stojí mnohem větší úsilí svou nemoc před okolím tajit.
- Depresi se snažíme skrývat. Je to především Evropa (a Austrálie), kde lidé trpí stigmatem deprese = slabost. I diagnózu tajíme a snažíme se, aby se o ní nikdo nedozvěděl. Natož pak nějakou medikaci.
- Deprese se dá skrýt tak dobře, že si příznaků nevšimne ani ten, kdo jí trpí. Perfektně skrývaná deprese je stav, kdy je objektivně s životem člověka vše v pořádku. Dobrá práce, stabilní manželství, bezproblémové děti. Jenom pocit, že „něco“ není v pořádku. Často za to můžou neventilovaná traumata nebo neuzavřené příhody klidně i z dětství. Bohužel, takové případy velmi často končí sebevraždou, které pro okolí je doslova bleskem z čistého nebe.
- Abnormální stravovací návyky. Ačkoliv jde o dvě oddělené nemoci, může jedna vést k druhé nebo se objevit obě současně. Poruchou příjmu potravy trpí stále více mužů a, ačkoliv jsou na vině především mediální a společenské tlaky, jedna z příčin může být také deprese.
- Mohou být agresivní a podráždění. Většinou si depresi spojujeme s apatií, bezmocí, melancholickými myšlenkami a pláčem. Výbuchy hněvu a intenzivní podráždění hraničící s agresivitou mohou být ale také příznaky deprese, respektive jedním ze způsobů, jak depresi ventilovat.
Příznaky deprese
Všechny příznaky deprese považujeme za relevantní pro diagnózu už v případě, že trvají déle než dva týdny. Což vlastně není tak dlouho, mohlo by se zdát, ale kdyby stejně dlouho trvala například angína, doktora bychom jistě navštívili. Hlavní příznaky deprese jsou tři:
Špatná nálada, která nelze vylepšit vlastním úsilím. Pokud je stabilně člověk smutný, bezradný, zoufalý nebo naopak vznětlivý a podrážděný, může se jednat o příznak deprese.
Pokud depresivního člověka dříve spolehlivě uklidnilo nebo rozveselilo například hraní počítačových her, pletení nebo četba, a teď už jim tyto činnosti radost nedělají, je to víc než hlasitý alarm. Ztráta zájmu a emocí, které prožíval u věcí, které ho bavily, je jeden z nejjednoznačnějších příznaků.
Snadná unavitelnost, málo energie. Běžné denní činnosti vyčerpávají člověka natolik, že jich zdaleka nezvládá tolik jako dřív.
Průvodními příznaky deprese jsou například:
- Ztráta sebevědomí, sebeúcty, sebedůvěry.
- Poruchy spánku (nespavost, člověk se probouzí zhruba dvě hodiny před dobou určenou pro vstávání)
- Zhoršená pozornost
- Zpomalení myšlení, řeči
- Ztráta hmotnosti
- Ztráta zájmu o jakékoliv aktivity
- Deprese je většinou horší ráno
- Nedostatek prožívání (emočních odpovědí na situace jak v pozitivním, tak negativním slova smyslu)
Pokud máte pocit, že je ve vašem okolí člověk, u něhož se podobné příznaky vyskytují, zkuste mu pomoct. Největším krokem pro člověka s depresí je začít o svých problémech mluvit. A přesně od toho má své nejbližší, zbytek je na lékaři.
Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli
Chcete opravdu odstranit článek?
Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé