Zobrazit přihlášovací formulář

Tajemství šťastného miminka: Bezpečný a klidný spánek. Co by měli rodiče vědět

Kvalitní spánek je pro miminka klíčový z hlediska fyzického růstu, mozkového vývoje, posílení imunitního systému, emoční pohody a dosažení vývojových milníků. Rodiče by tak měli dbát na vytváření vhodných podmínek pro spánek svého miminka a sledovat jeho potřeby, aby mu zajistili co nejlepší start do života. Z toho důvodu vám přinášíme několik tipů, jak děťátku zajistit co nejklidnější a nejkvalitnější spánek.

Důsledné dodržování těchto tipů a triků může významně přispět k lepšímu spánku vašeho miminka a tím i ke klidu celé rodiny. Vždy ale mějte na paměti, že každé dítě je jedinečné, takže je důležité najít to, co funguje nejlépe právě u vašeho dítěte. 

Miminko obvykle prospí kolem 17 hodin denně. Tento čas je rozdělen mezi krátké spánky během dne a delší spánek přes noc. Je důležité mít na paměti, že novorozenci často spí v krátkých časových úsecích, jejichž délka se pohybuje mezi 1-4 hodinami a jejich spánkový režim se během prvních měsíců života postupně vyvíjí.

Péče o spánek nedonošených miminek

Věděli jste, že celosvětově se předčasně narodí přibližně 15 milionů dětí, to znamená více než každé desáté dítě? V České republice je to přes 9 000 dětí ročně. 17. listopad je tak vyhlášen Světovým dnem předčasně narozených dětí s cílem zvýšit povědomí o výzvách, kterým čelí tyto děti a jejich rodiny, a také prokázat solidaritu a porozumění s těmito rodinami. 

Pokud máte doma předčasně narozené miminko či miminka, nezapomeňte, že mohou mít různé specifické potřeby, což se týká i spánku. Obecně platí, že předčasně narozené děti potřebují více spánku než donošené děti ve stejné věku, přibližně 18-20 hodin denně.

Skvělým pomocníkem v péči nejen pro předčasně narozené děti je takzvaná chytrá ponožka, kterou v současnosti postupně představuje jednotlivým neonatalogickým a novorozeneckým oddělením v ČR Lucie Žáčková, ředitelka občanského sdružení Nedoklubko. To pomáhá rodičům předčasně narozených dětí, kterých je ročně v Česku zhruba sedm a půl tisíce.

"Díky měření životních funkcí miminek budeme moci pomáhat rodičům předčasňátek v domácím prostředí, které je pro samotné rodiče v prvních měsících velmi náročné. Ponožka Owlet Dream Sock má zdravotní certifikaci a klinicky ověřenou přesnost dat na lékařské úrovni, takže jakýkoli pediatr umí na základě naměřených dlouhodobých hodnot následně vyhodnotit stav miminka. Je to velká pomoc při malých miminkách v rámci domácí péče.", říká Lucie Žáčková.

6 tipů pro bezpečný a klidný spánek miminka

1. Vsaďte na pravidelnou rutinu

  • Zaměřte se na pravidelný čas ke spaní
    Pokuste se ukládat miminko ke spánku každý den ve stejnou dobu. Pomáhá to vytvořit stabilní režim, který dítěti usnadňuje usínání.
  • Zaveďte rituály před spaním
    Zahrňte do nich uklidňující činnosti, jako je koupání, čtení pohádky nebo jemné kolébání. Tyto činnosti pomáhají miminku uvolnit se a připravit na spánek.

Foto: iStock.com

2. Vytvořte klidné prostředí

  • Tmavý pokoj
    Používejte zatemňovací závěsy nebo žaluzie, aby byl pokoj během spánku co nejtmavší.
  • Bílý šum
    Zvuky jako bílý šum nebo jemná hudba mohou pomoci utlumit rušivé zvuky a vytvořit klidné prostředí.
  • Správná teplota
    Udržujte místnost v příjemné teplotě, ideálně mezi 18-20°C, aby miminko nebylo ani příliš teplé, ani příliš chladné.

3. Bezpečnost především

  • Bezpečná postýlka
    Postýlka by měla být pevná a bez měkkých polštářků, přikrývek nebo hraček, které by mohly představovat riziko udušení.
  • Poloha na zádech
    Ukládejte miminko ke spánku na záda, aby bylo minimalizováno riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS).

Foto: iStock.com

TIP REDAKCE

Chytrá ponožka Owlet Dream Sock poskytuje všem rodičům pocit maximálního klidu. Tato první chytrá ponožka se zdravotní certifikací pohodlně obemkne chodidlo děťátka a monitoruje jeho tepovou frekvenci, hladinu okysličení krve a spánkové trendy.

  • Umožňuje vám sledovat data přes aplikaci ve vašem telefonu.
  • Upozorní vás na příliš nízkou nebo vysokou tepovou frekvenci či nízkou saturaci kyslíkem.
  • Prediktivní technologie vám doporučí ideální čas pro další spánek vašeho miminka.
  • Klinicky ověřená přesnost, vhodná pro děti od 0 do 18 měsíců (2,5 – 13,6 kg).

Foto: iStock.com

4. Sledujte signály únavy

  • Pozorování příznaků
    Sledujte, kdy je miminko unavené (tření očí, zívání, podrážděnost) a zkuste ho uložit ke spánku dříve, než se stane přeúnavným.
  • Krátké denní spánky
    Udržujte pravidelné denní spánky, aby miminko nebylo příliš unavené na noční spánek.

Foto: iStock.com

5. Nepodceňujte správnou výživu

  • Poslední krmení před spaním
    Ujistěte se, že miminko je před spaním dobře nakrmené, ale ne přejedené. Hladové nebo příliš plné bříško může spánek narušovat.

6. Buďte trpěliví a flexibilní

  • Postupné úpravy
    Změny v rutině nebo prostředí dělejte postupně, aby mělo miminko čas si zvyknout.
  • Trpělivost
    Mějte na paměti, že každé miminko je jiné a může mít různé potřeby a návyky spánku. Trpělivost a důslednost jsou však vždy klíčové.

Foto: iStock.com

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie