Zobrazit přihlášovací formulář

Dobrá vs. špatná půjčka. Jak je rozlišit?

  • Publikováno:

Získat půjčku je dnes poměrně jednoduché, zvláště pokud jde o půjčku nebankovní. Ne všichni poskytovatelé úvěrů jsou však féroví a vybraný produkt se později může ukázat jako velmi nevýhodný. Podle jakých kritérií lze alespoň do jisté míry odlišit „špatnou“ půjčku od té „dobré“?

 

Půjčka se někdy nabízí jako nejsnazší řešení nepříznivé finanční situace. Ještě před jejím sjednáním je však nutná alespoň jistá orientace na poli úvěrů. Existuje několik kritérií, podle kterých lze rozlišit nevýhodné půjčky od těch relativně výhodných.

Zjišťování bonity klienta

 

Mám exekuci a potřebuji půjčku. Myšlenka, která napadne nejednoho dlužníka s vážnými finančními problémy a třeba i exekucí. Je jasné, že kdyby banky a nebankovní poskytovatelé úvěrů půjčovali každému – třeba i lidem s obrovskými dluhy – brzy by nemohly fungovat. Půjčky pro dlužníky existují, řadí se však do kategorie „špatných“ půjček. Brzy bude jasné proč.

 

Každý žadatel o půjčku by měl projít důkladným posouzením. Poskytovatel úvěru by měl zkontrolovat jeho bonitu neboli úvěruschopnost a v případě, že není dostatečná, žádost zamítnout. Půjčování lidem, kteří pravděpodobně nebudou schopni půjčku splatit, nedává z hlediska finanční instituce smysl.

Kontrola bonity, zahrnující například posouzení příjmů na základě výpisu z účtu, přináší jistou výhodu i samotnému žadateli. Díky ní má totiž větší šanci předejít vážnému zadlužení či rovnou dluhové pasti, z níž se jen těžko hledá cesta ven. Půjčkám bez výpisu z účtu, jejichž poskytovatelé příjmy nekontrolují, by se měl každý obloukem vyhnout.

 

Posouzení bonity není nijak časově náročné a provádí se i u mnoha produktů s názvem půjčka do hodiny na ruku, půjčka ihned na účet nebo půjčka ještě dnes. Peníze lze skutečně obdržet ještě týž den, ačkoliv jsou nejprve prověřovány příjmy a výdaje žadatele, jeho případné dluhy apod.

Oprávněnost dané instituce k poskytování úvěrů

 

Bankovní půjčky lze s trochou nadsázky označit za „dobré“, nicméně u půjček nebankovních to tak jednoduché není. Existují totiž jak féroví, tak neféroví poskytovatelé. Jedním z ukazatelů toho, že se pravděpodobně nebude jednat o nebezpečnou půjčku, je licence pro poskytování úvěrů.

 

Tuto licenci institucím uděluje ČNB na základě splnění určitých podmínek a pouze společnosti, které jsou jejím držitelem, jsou oprávněny úvěry poskytovat. Pokud je půjčka nabízena společností bez této licence, jedná se o podvod nebo lichvu. Samostatnou kapitolou jsou půjčky na směnku, které jsou nelegální a zpravidla i velmi nebezpečné.

Transparentnost podmínek

Každou smlouvu je před jejím podepsáním nutné přečíst a u smlouvy úvěrové to platí dvojnásob. Je důležité, aby se žadatel důkladně seznámil s veškerými podmínkami a parametry půjčky a všemu dobře rozuměl. Zaměstnanci vybrané instituce jsou povinni otázky týkající se půjčky zodpovědět, proto není žádný problém se na cokoliv zeptat.

 

Jestliže jsou informace o úvěru zatajovány, je více než vhodné zažádat o půjčku u jiné společnosti.

 

Pokud jde o parametry půjčky, je nutné zaměřit se především na RPSN (roční procentní sazbu nákladů), nikoliv pouze na úroky. Výše úroků o výhodnost půjčky vypovídá jen do jisté míry, kdežto RPSN je jejím spolehlivým ukazatelem. Představuje tak jeden z faktorů, které by při výběru půjčky měly hrát největší roli.

Reklamní sdělení

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie