Zobrazit přihlášovací formulář

Jak vyčistit a odsmradit školní batoh, aby vypadal zase jako nový

Prázdniny utekly jako voda a už ve středu jdou děti zase do školy. Je proto nejvyšší čas vzít si do parády jejich školní batoh, který bude nejspíš špinavý, zaprášený, plný všemožných fleků a také pořádně zatuchlý. Stačí mu ale věnovat trochu péče a s minimem nákladů bude zase brzy vypadat jako nový.

 

Pusťte se do toho nejlépe ještě dnes. K batůžku odhozenému v rohu ale přistupujte podobně jako k biologické zbrani. Obzvlášť pokud jste rodičem středoškoláka. Plynovou masku snad shánět nemusíte, v některých případech ale nebudou od věci gumové rukavice a hodit by se mohl i respirátor. Nemělo by vás překvapit, že tam možná najdete mumifikované zbytky něčeho, co bylo před pár týdny, možná i měsíci, chutnou svačinou. Raději se ale nesnažte je identifikovat a rychle je zlikvidujte. Možná už totiž žijí svým vlastním životem.

 

Až budete mít všechno z batohu vyndané, nezapomeňte ani na venkovní kapsy a kapsičky, popřípadě na spodní prostor na přezůvky, ověřte si, zda není taška někde mechanicky poškozená, nejsou v ní třeba díry a podobně. V takovém případě byste svou energii na čištění vynakládali zbytečně. Překontrolujte také funkčnost všech zipů a přezek.

 

Foto: iStock.com

 

Zbavte ho nežádoucích pachů

I když to uvnitř určitě nevoní vábně, je poměrně snadné nelibý smrad odstranit. Máte hned dvě možnosti, jak na to. Buď do všech kapes nasypejte jedlou sodu, nechte ji tam do druhého dne a pak ji vyluxujte, nebo vnitřek pečlivě vytřete nějakým hadříkem namočeným v octové vodě.

 

V lepším případě si vystačíte s hadříkem

Pokud máte to štěstí, že je váš potomek čistotný a pořádný, vezměte si na pomoc měkký hadřík nejlépe z mikrovlákna nebo jemnou houbičku a kyblík s teplou vodou a celý batoh zvenku a následně i zevnitř otřete. Zbavíte ho usazeného prachu. Jestli narazíte na nějaký menší flíček, rozpustěte si ve vodě trochu pracího gelu nebo odstraňovač skvrn a namočeným hadříkem inkriminované místo vytírejte, dokud nebude špína pryč, následně pak použijte čistou vodu. U odstraňovače skvrn ale pozor na to, aby vám nevybledla barva, raději ho nejdřív vyzkoušejte na místě někde uvnitř batohu, které není zvenku vidět.

  • NÁŠ TIP
    Ať už zvolíte kterýkoliv ze způsobů čištění, nakonec můžete suchý batoh ošetřit impregnačním sprejem. Prodloužíte tím jeho životnost a nepromokavost.

Foto: iStock.com

 

Šup s ním pod sprchu

Druhým nejjednodušším a zároveň nejohleduplnějším způsobem je použití sprchy. Prázdný batoh nejdříve ze všech stran i zevnitř osprchujte vlažnou vodou, pak ho zevnitř i zvenku za použití jemných tektutých mycích či pracích prostředků a hadříku nebo houbičky očistěte, následně znovu pečlivě osprchujte a pak nechte dobře vykapat a pozvolna vyschnout na vzduchu. Na propocené ramenní popruhy a případně polstrovaný prostor na zádech použijte octovou vodu.

 

Hoďte ho do pračky

Některé batohy je dokonce možné i vyprat v automatické pračce, i když to moc nedoporučujeme. V každém případě je vždy důležité řídit se pokyny výrobce, vše by mělo být uvedeno i na štítku uvnitř tašky. Pokud je batoh v zádové části vyztužený hliníkovým rámem, nezapomeňte ho před praním vyndat, stejně jako vyprázdnit všechny kapsy. Aby to batoh „přežil“, perte na co nejmenší otáčky a nastavte co nejšetrnější program bez ždímání. Ideální je vložit ho do ochranného vaku na praní jemného prádla. Vypraný batoh nechte dobře vykapat a pozvolna vyschnout na vzduchu.

 

Autor: Lenka Chvostová

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie