Zobrazit přihlášovací formulář

Jak vybrat školní aktovku, které neničí záda, je prostorná a lehká. Jednu takovou jsme otestovali

Jak vybrat školní aktovku, které neničí záda, je prostorná a lehká. Jednu takovou jsme otestovali

Ať už váš potomek nastupuje do první třídy nebo prostě jen ze staré školní tašky už vyrostl, bez nové se neobejde. Výběr je sice obrovský, ale zdaleka ne všechny aktovky a batohy jsou pro každodenní nošení těžkých učebnic, sešitů a dalších pomůcek vhodné. Poradíme vám, čemu při výběru věnovat největší pozornost a na jaké parametry se zaměřit, aby byla školní brašna nejen praktická a účelná, ale abyste zároveň podpořili zdravý vývoj zad dítěte. Nakonec vás čeká ještě náš test aktovky, která nás zaujala jak vlastnostmi, tak designem. Najdete na konci článku.

Vybíráte školní batoh především podle vzhledu? I ten je samozřejmě důležitý, protože váš školák jen těžko zamíří nadšeně do školy s batohem, který se mu nelíbí. Příště se ale raději zaměřte na důležitější parametry a přihlédněte i k potřebám dítěte. 

Doby, kdy v obchodě byl na výběr jen jeden typ školní aktovky se dvěma motivy, jsou naštěstí už dávno pryč. Firmy se dnes předhánějí v nabídce všech možných batohů, aktovek a aktovkobatohů v desítkách barev, kladou důraz na ergonomii, praktičnost, nechybí populární motivy podléhající aktuálním dětským trendům. Více, než kdykoliv v minulosti, se dnes dbá na zdraví dětí. Konstrukce všech možných produktů pro děti splňují přísná bezpečnostní kritéria, používají se nezávadné materiály a výrobci se předhánějí v počtu certifikací. Na trhu je nepřeberné množství výrobců, značek a modelů, ceny se pohybují od pár stovek až po několik tisíc korun. Jak se ale v tak široké nabídce orientovat?

 

Zaměřte se na potřeby dítěte

Jedná se především o fyziologické parametry dítěte - jeho výšku, ale i "šířku". Tzn. je-li dítě malé a hubené anebo se jedná o statného jedince, který všechny převyšuje o hlavu a ramena a záda má široká. Dále je třeba vnímat, jak je dítě rozvinuté mentálně i motoricky. Nakolik je schopné se orientovat, třídit věci a pamatovat si, kde jsou. A také, jestli mu nečiní problémy věci někam vkládat a zase je vyndávat apod.

 

Aktovka nebo batoh?

Chybu neuděláte ani v jednom z případů. Každá volba má své výhody, ale i nevýhody. Aktovka je vhodnější především pro nejmenší školáky. Výhodou je, že má jen jednu hlavní komoru, dítě tak má dokonalý přehled nad obsahem okamžitě po otevření. Další výhodou je pevne dno, které zajišťuje stabilitu, a pevná konstrukce, díky níž drží aktovka stále stejný tvar, ať už je prázdná, nebo plná, což školákovi zaručí snadný přístup do aktovky.

Dnešní aktovky jsou přizpůsobeny zdravému vývoji dítěte, jsou užší a naopak vyšší, aby více kopírovaly záda dítěte, nebránily dítěti v pohybu pažemi a jsou přizpůsobeny anatomii dětského těla. Ty nejkvalitnější se vyvíjejí společně s ortopedy či fyzioterapeuty. Nevýhodou, obzvlášt v případě, že je váš potomek drobný a hubený, může být větší hmotnost. Pokud vyberete aktovku kvalitní, zaplatíte za ni sice víc peněz, ale dítě jí může nosit skoro na celém prvním stupni a navíc bude mít dítě správnou oporu zad.

Batoh využívají obvykle děti od 3. třídy a druhého stupně základní školy, studenti středních či vysokých škol. Má často více komor, kapsy na svačiny nebo notebook. Praktické členění dává dítěti možnost zorganizovat si školní pomůcky podle svého uvážení do různých kapes. Pracovní sešity, učebnice i svačina tak mohou mít své stálé místo a obsah je přehlednější. Některé batohy mají stejně jako aktovky pevné dno, které zajišťuje stabilitu.

 

Na co se při výběru zaměřit

  1. Velikost

    Ať už vybíráte batoh či aktovku, je důležité, aby nebyly širší, než jsou ramena dítěte, aby ho neomezovaly v pohybu; vrchol by neměl příliš přesahovat linii ramen, aby byla zajištěna dostatečná mobilita krku ve všech směrech a spodní část by neměla být níže než linie boků.

  2. Nosnost

    Ta je velmi důležitým ukazatelem. Bohužel toho děti nosí hodně a pokud nosnost podceníte a batoh bude přetěžovaný, tak se prostě poškodí. Hlavně však jde o zdraví dítěte, které si u poddimenzovaného batohu bude "ničit záda", protože nebude mít správnou oporu.

  3. Anatomicky tvarovaný zádový systém

    Každý výrobce má "svůj" systém. Vybírat můžete z variant fixního či nastavitelného tzv. "rostoucího" systému. Důležité je, aby polstrovaný zádový systém doléhal na záda dítěte po celé délce včetně bederní části a byl dobře odvětrávaný. Při koupi chtějte vidět certifikáty, kterými jsou mnohé výrobky označené, abyste se ujistili, že nejde jen o reklamní tah.

  4. Rostoucí zádový systém

    Ten umožňuje růst aktovce či batohu společně s dítětem. Jedná o posouvání výšky ramenních popruhů, díky kterým společně s dítětem roste i výška tašky - "prodlužuje" se zádový panel. Přes počáteční vyšší první investici bude taška sloužit po delší období a navíc bude mít dítě po celou dobu správnou oporu zad.

  5. Ramenní popruhy

    Ty pomáhají správnému usazení aktovky na zádech a komfortnímu nošení. Měly by být do tvaru do S, aby nesjížděly a zároveň neřezaly do krku; jejich minimální šířka na ramenech by měla být 4 cm; měly by být polstrované. Nastavení popruhů je ale v průběhu školního roku třeba pravidelně kontrolovat, a to nejen kvůli výšce dítěte, ale také je rozdíl, má-li na sobě zimní bundu anebo letní tričko.

  6. Hrudní pásek a bederní pás

    Hrudní pásek zamezuje sjíždění ramenních popruhů, díky čemuž se aktovka pohodlněji nosí. Když je zapnutý, dítě se může volněji pohybovat, protože mu nesjíždějí ramenní popruhy. Bederní pás zase fixuje tašku na místě, kde má být, a přenáší její váhu na bedra, což velmi ulehčuje zatížení páteře a prospívá zdravému vývoji dítěte.

  7. Další věci, kterým je dobré věnovat pozornost

    Přesvědčte se, že batoh či aktovka obsahuje reflexní prvky. Ty by měly ze všech stran, a to nejen proto, aby splňovaly normy EU/EN, ale hlavně kvůli bezpečí dítěte. Použitý materiál by měl být dostatečně odolný, někteří výrobci dokonce nabízejí i prodlouženou záruku na 3 nebo 4 roky. Zavírací systém hlavní klopny by měl být co nejjednodušší a dítě by mělo být schopné ovládat ho jednou rukou. Nezbytností je také zvláštní kapsa na svačinu a na pití, nejlépe vnější, která zaručí, že se v případě úniku tekutiny nenamočí učení. Některé tašky mají kapsy dokonce termoizolační, které uchovají potraviny ve větší kvalitě.

Otestovali jsme: Školní aktovka Ergo Butterfly od společnosti Baagl

Protože jsem maminkou dcery, která teď v září jde do 3. třídy, dostali jsem možnost podrobit testu aktovku, kterou si sama vybere. Netrvalo jí to snad ani deset vteřin a už mě informovala o tom, že má jasno. Zvolila si aktovku Ergo Butterfly ve výrazné tyrkysové barvě, která je mimochodem její nejoblíbenější. A miluje také motýly. Nejdřív jsem se jí to snažila vymluvit, v popisu aktovky je totiž uvedeno, že je určena pro 1. a 2. třídu, ona si ale trvala na svém. Našla jsem si tedy velikost této aktovky a zjistila, že je dostatečně velká na to, aby se jí tam vešlo vše potřebné.

Když krabice za dva dny dorazila, obě jsme se nemohly dočkat okamžiku, kdy aktovku vybalíme. A musím říct, že nás rozhodně nezklamala. Ve skutečnosti je totiž ještě mnohem krásnější, než na stránkách e-shopu baagl.cz. Tyrkysová barva doslova září, motýl na vrchní části je jako živý. Vše navíc ještě, samozřejmě k dceřině velké spokojenosti, završují třpytivé kamínky, kterými je místy posetá. Ty září jak kapky rosy. A nadšená byla také z trendy plyšového přívěsku.

Pak už jsme se vrhly na samotné testování. Aktovka váží pouhých 1200 gramů a unese až 6 kilo a pojme až 19 litrů obsahu. Je vysoká 39 centimetrů, široká 27 centimetrů a hluboká 17 centimetrů.

V první řadě nás samozřejmě zajímalo, jak bude aktovka sedět. Dcera je totiž drobná, měří 134 centimetrů a váží 21 kilo. Hned tak jí každý batoh či aktovka nesedne. Aktovky od Baaglu ale mají ERGO ADJUSTABLE SYSTEM, což je posuvný zádový systém, který umožňuje nastavení optimální polohy vzhledem k výšce dítěte. Manipulace s ním je jednoduchá a nezabere déle, než pár vteřin.

Celá aktovka je vyztužená, jak je patrné z fotografií v galerii, má také pevné dno, což oboje zaručuje její skvělou stabilitu. Záda jsou ergonomicky tvarovaná a kopírují tak přirozené zakřivení páteře dítěte. Za zmínku stojí i jejich polstrování, díky němuž je aktovka pohodlná a dítěti se zároveň příliš nepotí záda. Nastavitelné jsou samozřejmě i ramenní popruhy, stejně jako popruhy u bočních pásů a pásu prsního. Navíc jsou ramenní popruhy dostatečně široké a příjemně polstrované. 

Neméně důležité pro nás byl i způsob otevírání a zavírání aktovky. Ani v tomto směru nás testovaná aktovka nezklamala. Je totiž vybavena magnetickým zapínáním Fidlock. Stačí tak lehce jednou rukou otočit přezkou a otevře se. Zapínání probíhá naprosto automaticky a to díky magnetickému systému.

Vnitřní prostor aktovky je uspořádán tak, aby byly nejtěžší věci (učebnice a sešity) umístěny co nejblíže zádům. Uvnitř dítě najde také praktické prvky, jako je karabina na klíče, které pak dítě nemusí hledat po celé aktovce, samostatná kapsička na mobil a síťovaná kapsička na zip na různé drobnosti. Plusem jsou za nás také kapsy, které jsou na batohu z venku. Ta přední je dostatečně prostorná, aby se do ní vešla krabička se svačinou. Do dvou postranních pak bez problémů dáte láhev s pitím a třeba přezůvky.

A fajn je určitě také nepromokavý materiál, který podle mě půjde snadno vyčistit vlhkým hadříkem v případě nějaké nehody. Nechybí ani tolik důležité reflexní prvky, které jsou umístěny ze všech stran aktovky. Ty oceníte především v zimním období, kdy se brzy stmívá. Moc se nám líbila i průhledná kapsička s rozvrhem na vnitřní straně víka aktovky. Dcera tak bude mít stále přehled o tom, jaké pomůcky si má z aktovky na nadcházející hodinu vyndat.

I když jsme s dcerou aktovku zatím testovali v podstatě "nanečisto", udělaly jsme to poctivě, včetně naplnění sešity, knihami a lahví s vodou, a následné procházky ke škole a zpět. Podle ní je pohodlná, nese se skvěle, nikde nic netlačí, ani nedře. Každodenním zatížením ale projde až od září. Už teď jsem ale přesvědčená o tom, že jsme s aktovkou Ergo Butterfly nesáhly vedle.

 

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie