Jak vybrat správný psací stůl pro školáka
- Autor: Lenka Ch. (berunkalenka)
- Publikováno:

Ať už váš potomek v září nastupuje do první třídy nebo už nějaký ten rok do školy chodí, měl by mít na učení a domácí úkoly k dispozici vhodný stůl. Bude u něj totiž trávit každý den poměrně dost času a tak je důležité jeho výběr nepodcenit. V opačném případě mu hrozí bolestí zad, svalů a hlavy, ale i zhoršení zraku, skolióza a další problémy s páteří. Na co se tedy zaměřit?
Správná výška psacího stolu
Nejdůležitějším parametrem, který byste při výběru neměli podcenit, je výška stolu. Ta se obvykle u psacích stolů pohybuje okolo 72 – 75 centimetrů. Jenže pro prvňáčka je takový stůl příliš vysoký. Lze to sice částečně vyřešit rostoucí židlí, pohodlné to ale úplně nebude.
Ideálním řešením je stůl rostoucí, který poroste s vaším školákem. Ten mu může vydržet klidně až na střední školu. V dnešní době už je nabídka těchto stolů opravdu široká. Navíc počáteční investice už dávno nemusí být vyšší, než za stůl obyčejný pevný. Ceny takového kousku začínají okolo dvou tisíc, za opravdu propracovaný kvalitní stůl zaplatíte okolo patnácti tisíc.
Zapamatujte si, že dítě by u pracovního stolu mělo sedět pohodlně, vzpřímeně, nehrbit se a zároveň mít předloktí položené na desce stolu bez zjevné námahy. Úhel mezi pažemi a předloktím by pak měl svírat zhruba devadesát stupňů.
Nepodceňte velikost desky
Možná se vám některé stoly budou zdát zbytečně velké, uvědomte si ale, že na stůl by se měly vejít učebnice, sešity, psací potřeby, lampička, ale dříve či později také počítač či notebook. V potaz vezměte také záliby a koníčky dítěte.
Délka desky psacího stolu se obvykle pohybuje od 120 centimetrů až do 2 metrů. Pokud nechcete, aby si váš potomek musel stále vše ze stolu uklízet, zvolte raději ten větší. Důležitá není jen délka pracovní desky, ale i její hloubka. Ta by měla být alespoň 80 centimetrů.
Čemu ještě věnovat pozornost
Kromě nastavitelné výšky pracovní desky doporučujeme zvolit stůl, který má zároveň desku polohovací, kterou můžete různě naklánět podle právě zvolené pracovní činnosti. Dítě ji ocení například při kreslení a malování, ale i delším učení se.
Psací stůl školáka by měl mít také dostatek úložného prostoru a zásuvek na učebnice, sešity, psací potřeby a další nezbytnosti, které dítě k práci potřebuje. Ty mohou být pevnou součástí stolu, nebo jsou řešeny jako nezávislé – na kolečkách. Díky tomu se dítě mimo jiné naučí organizovat si vlastní prostor a udržovat si čisté pracovní prostředí.
Partnerem speciálu Back to school je Herkules, univerzální české vodou ředitelné lepidlo pro domácnost, školy, kancelář a domácí dílnu, které společnost Druchema uvedla na trh už na přelomu 50. a 60. let 20. století a od té doby se bez přerušení vyrábí.
Inspirujte se a použijte ho například k výrobě vlastního jedinečného draka. Podzim už je za dveřmi! Podrobný návod najdete ZDE >>
Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli
Chcete opravdu odstranit článek?
Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé