Odšťavňovač nebo smoothie maker?
- Autor: Obecný autor
- Publikováno:
Čerstvé, domácí, levné, zdravé. To jsou vlastnosti všech nápojů, které připravíte pomocí odšťavňovače i smoothie makeru. Oba jsou to ideální pomocníci pro všechny, kteří se zajímají o zdravý životní styl, chtějí konzumovat více ovoce a zeleniny v atraktivnější formě a nechtějí utrácet za smoothie a džusy, u kterých není jisté, co vlastně obsahují.
Jaký je ale mezi těmito dvěma způsoby zpracování vitamínových bomb rozdíl? Jaké jsou výhody a nevýhody?
Odšťavňovač
Odšťavňovače využívají princip odstřeďování nebo tlaku. U odstředivých variant je samozřejmě klíčový počet otáček, čím vyšší, tím preciznější odšťavení. Nicméně se často přehřívají a teplotou může ovoce i zelenina přicházet o některé své důležité složky. Navíc se s nimi špatně zpracovává například listová zelenina, bylinky, ořechy nebo malé plody. Tlakové odšťavňovače zase jsou pro zpracování těchto potravin vhodnější. Zásadní otázku, kterou byste si tak před koupí odšťavňovače měli položit, je: Co budu nejčastěji odšťavňovat?
Výhody
Pomocí odšťavňovače připravujete džusy, tedy pití. Přesně víte, co v nich je, kolik tam toho je, kde jste to koupili nebo vypěstovali.
Jako vedlejší produkt odšťavení dostanete dužinu. Že vám to připadá spíš jako nevýhoda? Omyl! Ze získané dužiny můžete připravit vynikající sorbety, zmrzliny, použít je na pečení…a na cokoliv vás napadne.
Nevýhody
Upřímně, odšťavňovače se doopravdy špatně umývají. A umýt je musíte, protože zaschlé zbytky ovoce a zeleniny se umývají ještě hůř.
Pokud dužinu (případně slupky) dále nezpracováváte, ovoce a zelenina přichází o významný podíl vlákniny. Ale na druhou stranu – u džusů o ni tolik nejde.
Smoothie maker
Smoothie maker je vlastně mixér o velkém výkonu, jehož nádobu můžete sundat rovnou z ní pít nebo uchovávat připravené smoothie. Rozdíl mezi smoothie makerem a tyčovým mixérem je především v tom, že díky přirozené gravitaci a víření v nádobě se všechny složky samy přirozeně promíchají. Smoothie připravuje koktejly a vzhledem k tomu, že mixujeme kusy ovoce a zeleniny, ořechy, semínka atd., je nutné přidávat vodu nebo jinou tekutinu, aby nám nevznikla kaše.
Výhody
Vzhledem k hutnosti připravovaných nápojů nám může takové smoothie klidně nahradit jedno až dvě jídla denně. A to je super při shazování přebytečných kil!
Hustší smoothie = přesnídávka. Takže ideální pro děti!
Do smoothie se výborně hodí i různá semínka, oříšky, jogurty, vločky…
Nevýhody
Na rozdíl od odšťavňovače musíte všechny ingredience trošku zpracovat předem. A to nemluvíme o umytí, ale např. o odstranění slupek, jádřinců, pecek a všeho, co v koktejlu nechcete.
Tipy na závěr
Investice se vyplatí. Nevybírejte jen podle ceny, ale dívejte se také na recenze ostatních vitamínomilů.
Otáčky, výkon, tlak… to zdaleka nejsou jediná kritéria. Dívejte se také na bezpečnost, stabilitu, ovládání, údržbu, možnost omývání v myčce, hlučnost atd.
Experimentujte, hledejte nové kombinace chutí, využívejte oříšky, semínka, bylinky…
A jaké jsou vaše zkušenosti? Máte doma odšťavňovač nebo smootihie maker? Uvažujete, že si je pořídíte? A jaké máte tipy na recepty?
Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli
Chcete opravdu odstranit článek?
Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé