Zobrazit přihlášovací formulář

Jak na podzimní únavu? Letos na ni vyzrajte!

Jak na podzimní únavu? Letos na ni vyzrajte!

„Základem dobrého zdravotního stavu je jednoznačně vhodná výživa. Nelze doporučit pouze jeden konkrétní stravovací směr pro všechny – každý jsme jiný, každý máme jiné nároky a každému vyhovuje něco jiného. Souhrnně ale lze několik obecných doporučení udělat,“ vysvětluje Lukáš Vrána, výživový poradce a školitel.

1. Vynechejte jednoduché sacharidy, nebo alespoň udržujte jejich příjem na rozumném minimu. Jednoduché sacharidy (cukry) přijímané ze stravy k životu nepotřebujeme. Chuť na sladké má občas každý, jen je třeba znát rozumnou míru. Nadbytek jednoduchých sacharidů může ve výsledku způsobit po prvotním přílivu energie i únavu, takže máme chuť si znovu dát něco sladkého. Cukr navíc funguje jako droga (stimuluje centrum odměn) a toto chování se může stát lehce návykovým (souvisí s produkcí dopaminu). Nadměrná konzumace jednoduchých sacharidů navíc může vést i k nadváze, kdy je každý pohyb náročnější a pocit únavy se dostaví dříve.

2. Udržujte vhodnou tělesnou hmotnost. Není nutné mít stejné procento tuku, jako mají vrcholoví sportovci, ale nikdo nemusí mít nadváhu (s výjimkou specifických onemocnění). Pokud máte hmotnost adekvátní, lépe se vám také udržuje, protože nemáte problém s pohybovou aktivitou. Sportovat s nadváhou není jednoduché. „Pokud se vám dlouhodobě nedaří zhubnout, doporučuji vyhledat výživového poradce. Statistiky ukazují, že hubnutí s odborníkem má mnohem lepší výsledky, než když hubnete sami. Navíc si budete jisti, že hubnete zdravě, a že vašemu tělu nic nechybí,“ radí Lukáš Vrána.

3. Vynechejte UZPP (vysoce/ultra zpracované potravinářské produkty). Tyto potraviny často obsahují nadbytečné množství energie, umělé přísady, a naopak téměř žádné vitaminy či minerály, které naše tělo potřebuje.

4. Neřešte únavu kofeinem. Nadbytek všeho škodí a pití kávy nebo energy drinků od rána do večera není v pořádku pro naše zdraví. Podle doporučení ESFA* by maximální denní dávka neměla přesáhnout 400 mg kofeinu a jednorázová dávka by neměla být vyšší než 200 mg kofeinu. Záleží však také na vaší váze a dalších okolnostech. 
 

5. Pestrá strava je základem. Ke správnému fungování našeho organizmu potřebujeme adekvátní příjem mikronutrientů, jako jsou vitaminy, minerály a stopové prvky a další esenciální látky (polynenasycené mastné kyseliny, antioxidanty, ad.). Zkontrolujte si příjem ovoce a zeleniny, mléčných produktů a také masa a ryb. Vyhýbáte-li se některé ze skupin potravin, může vám pak chybět řada mikronutrientů (ryby – omega 3, maso – železo + B12 atd.). Pokud máte pochybnosti, můžete chybějící látky doplnit formou doplňků stravy. Přesto by základem měla být pestrá a vyvážená strava.

6. Najděte si čas na pohyb. Zvýší se vám výkonnost a budete více fit. Nechce se Vám podávat výkon? Nevadí, zajděte si alespoň na procházku nebo lehkou cyklo vyjížďku.  Najděte si sport, co vás baví. Možností je nespočet a každý preferuje něco jiného.

7. Přidejte adekvátní odpočinek a relaxaci. Zajděte si na masáž, dopřejte si wellness, choďte do sauny a nezapomeňte čas od času také třeba jen „lelkovat“. Naše tělo i mozek si po náročném dni potřebují odpočinout od aktivit a zmíněné „nicnedělání“ pomáhá našemu tělu regenerovat.

8. Spěte 7-9 hodin denně. Dlouhodobý deficit spánku ve výsledku vede k narušení všeho, co jsme si řekli výše. Člověk pak konzumuje více sladkostí a kofeinu (reakce na deficit energie), méně se hýbe (únava) a kombinace obojího vede k nadváze. Deficit spánku způsobuje celou řadu problémů, ale to by vydalo na samostatný článek. Proto raději dopřejte tělu to, co mu náleží: 7-9 hodin spánku ve vhodném prostředí.

*www.efsa.europa.eu/sites/default/files/corporate_publications/files/efsaexplainscaffeine150527.pdf

 

0.0
Publikováno , přečteno 606x

Články mohou komentovat pouze přihlášení uživatelé

Komentáře k článku

Kategorie